Kryzys w Katalonii a UE. „Reforma Wspólnoty może zwolnić”

Gośćmi Rządów Pieniądza byli Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP i Sławomir Horbaczewski, ekonomista. Eksperci na naszej antenie mówili m.in. o tym, czy problemy polityczne w Hiszpanii mogą odbić się negatywnie na unijnej gospodarce.

2017-10-02, 11:17

Kryzys w Katalonii a UE. „Reforma Wspólnoty może zwolnić”

Posłuchaj

02.10.17 Kryzys w Katalonii a UE. „Reforma Wspólnoty może zwolnić”
+
Dodaj do playlisty

W niedzielnym – nieuznawanym przez władze centralne w Madrycie – referendum w Katalonii wzięło udział 42 procent uprawnionych do głosowania. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością regionu. W związku z tym, lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont, dał do zrozumienia, że wkrótce Katalonia pójdzie własną drogą.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

Jak podkreślał w PR24 Przemysław Kwiecień, wydarzenia w Hiszpanii mogą mieć wpływ na funkcjonowanie państw Unii Europejskiej. – Żyjemy dziś w globalnej wiosce (…). Hiszpania jest kolejnym w ostatnim czasie, po Brexicie, punktem zapalnym – wskazywał ekspert, zaznaczając przy tym, że problemy na Półwyspie Iberyjskim mogą spowolnić proces reformowania Wspólnoty. – W obliczu kłopotów wewnętrznych dla rządu w Madrycie zmiany w UE będą trzeciorzędną sprawą – oceniał ekspert.

Arkadiusz Pączka z kolei zauważył, że kwestia kryzysu w Katalonii może odbić się na hiszpańskiej gospodarce. – Nie ma już w zasadzie żadnego dialogu między Barceloną a Madrytem, skutkiem tego może być zapowiadany strajk generalny, który uderzy w cały kraj – mówił gość PR24. Sławomir Horbaczewski podkreślił natomiast, że Katalonia jest ważnym regionem gospodarczym, generującym ponad jedną trzecią krajowego eksportu.

REKLAMA

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.  

Polskie Radio 24/IAR

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

__________________

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 9.06


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej