Polityka w Europie
W Parlamencie Europejskim posłowie zasiadają w międzynarodowych frakcjach. Dwie największe z nich to Europejska Partia Ludowa i Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów. Rozkład sił w poszczególnych frakcjach w znacznym stopniu wpłynie na przyszłość Unii Europejskiej.
2014-05-25, 15:34
Posłuchaj
W każdej frakcji parlamentarnej grupują się posłowie o podobnych poglądach, ale pochodzący z różnych państw. W tej kadencji najliczniejsza jest grupa centroprawicowa, w której zasiadają partie chadeckie, umiarkowanie konserwatywne. Druga pod względem wielkości grupa socjaldemokratyczna gromadzi posłów o poglądach lewicowych.
– W obu tych największych frakcjach są posłowie, którzy zdecydowanie popierają integrację europejską. Natomiast różnice poglądów dotyczą przede wszystkim spraw gospodarczych. Widać to było w trakcie debaty o sposobach wyjścia z kryzysu. Centroprawica stawiała gównie na oszczędności budżetowe, z kolei lewica wskazywała na interwencjonizm państwowy – powiedział Melchior Szczepanik z Instytutu Spraw Publicznych.
Czym zajmą się europosłowie?
W obecnej kadencji Europarlamentu, tematem numer jeden był kryzys. Choć sytuacja gospodarcza stopniowo się poprawia, nowi deputowani z pewnością będą kontynuować działania podjęte w celu łagodzenia skutków recesji. Czym jeszcze najprawdopodobniej będzie zajmować się Parlament Europejski przez kolejne lata?
– Unia Europejska przygotowuje plany polityki klimatycznej na kolejne dziesięciolecia. Musi zdecydować, jakie będą cele ograniczania emisji, czy będzie się skupiać na energii odnawialnej i jaki będzie stosunek do energii atomowej. Kompetencją Parlamentu Europejskiego jest też zatwierdzanie umów międzynarodowych, a teraz ze Stanami Zjednoczonymi jest negocjowana umowa o wolnym handlu, która może mieć duże znaczenie – podkreślał Gość PR24.
REKLAMA
www.isp.org.pl
Anna Mikołajewska
Polecane
REKLAMA