Wydarzenia w Polsce – podsumowanie tygodnia

Koniec protestu w kopalni „Kazimierz-Juliusz”, wybór nowego marszałka Sejmu i opuszczenie Twojego Ruchu przez kilkunastu posłów. To główne wydarzenia mijającego tygodnia, które w Polskim Radiu 24 komentował dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2014-09-28, 12:19

Wydarzenia w Polsce – podsumowanie tygodnia

Posłuchaj

Dr Andrzej Anusz „W Twoim Ruchu kryzys trwa już od pewnego czasu
+
Dodaj do playlisty

Górnicy z kopalni „Kazimierz-Juliusz” porozumieli się z władzami Katowickiego Holdingu Węglowego ws. procesu likwidacji kopalni, wypłaty zaległych wynagrodzeń i przyszłości zatrudnionych w sosnowieckim zakładzie pracy.

W sobotnio-niedzielne negocjacje między przedstawicielami górników a władzami holdingu włączyła się strona rządowa, którą reprezentowali dwaj wiceministrowie gospodarki i Jan Krzysztof Bielecki. Zdaniem gościa PR24 zaangażowanie rządu w rozmowy jest swego rodzaju ewenementem.

– Mamy do czynienia z sytuacją niespotykaną od dłuższego czasu. Wcześniej w momencie pojawiania się konfliktów w kopalniach czy innych zakładach pracy rząd bardzo często odcinał się – nie wchodził bezpośrednio w negocjacje z protestującymi – tłumaczył dr Anusz.

Nowy marszałek Sejmu

Radosław Sikorski zastąpił Ewę Kopacz na stanowisku marszałka Sejmu. W środowym głosowaniu 233 posłów opowiedziało się za tym, żeby były minister spraw zagranicznych objął tę funkcję. Przeciw było 143 posłów, a od głosu wstrzymało się 62 parlamentarzystów.

REKLAMA

– Wynik głosowania jest odzwierciedleniem sytuacji panującej w Sejmie. Ciekawe jest wstrzymanie się od głosu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jest to pewnego rodzaju danie szansy nowemu marszałkowi – oceniał politolog.

Rozpad Twojego Ruchu?

Partia Janusza Palikota ma w Sejmie już tylko 15 posłów. W ostatnim tygodniu z ugrupowaniu odeszło kilkunastu posłów- cześć z nich zasiliła już Sojusz Lewicy Demokratycznej.

– W Twoim Ruchu kryzys trwa już od pewnego czasu. Na prawicy po wyborach do Parlamentu Europejskiego sytuacja została uporządkowana – partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina nie przekroczyły progu wyborczego, co w konsekwencji doprowadziło do porozumienia z Prawem i Sprawiedliwością. Partia Janusza Palikota w ostatnich wyborach poniosła klęskę i w tej chwili trwa proces wyciągania wniosków z tej porażki – wyjaśniał dr Anusz.

Zdaniem gościa PR24 opuszczenie ugrupowania przez kilkunastu posłów jest pokłosiem braku porozumienia między TR a SLD przed wyborami samorządowymi.

REKLAMA

– Działacze z drugiego szeregu TR w tej chwili nie liczą już na porozumienie między obiema partiami i na własną rękę starają się znaleźć sobie miejsce na scenie politycznej – dodał politolog.

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej