Marzenie Putina o Noworosji legło w gruzach?
Przywódca Rosji wydał rozkaz wycofania wojsk spod granicy z Ukrainą. Czy jest to równoważne z pokojowymi zamiarami Putina i jego rezygnacją z marzenia zbudowania Noworosji? O tym oraz wyborach w Bośni i Hercegowinie, jak również wojnie w Kaszmirze w Poniedziałkowym Atlasie Politycznym Grzegorza Dobieckiego.
2014-10-13, 22:04
Posłuchaj
Do tej pory w okręgu rostowskim przebywało kilkanaście tysięcy żołnierzy. Oficjalnie strona rosyjska zapewnia, że brali oni udział w ćwiczeniach. Wiadomo jednak, że to właśnie z Rostowa Rosjanie dostarczali pomocy i posiłki separatystom. Zdaniem Borys Niemcowa wycofanie armii rosyjskiej z terenów ukraińskich jest równoważne z rezygnacją Putina z projektu zbudowania nowego państwa: Noworosji.
– Wydaje mi się, że ta opinia jest absolutnie przedwczesna. Podrzucić z powrotem armię nie jest takim wielkim problemem. Chyba że Putin rzeczywiście chce szukać jakiegoś innego wyjścia. Przypuszczam jednak, że te próby będą trwały – stwierdził Jerzy Bekker, publicysta.
Wybory w Bośni i Hercegowinie
Według częściowych wyników niedzielnych wyborów powszechnych w Bośni i Hercegowinie, przedstawicielami poszczególnych narodowości w trzyosobowym prezydium państwa zostaną politycy nacjonalistyczni z odmiennymi wizjami kraju. Czy w tak wielokulturowym państwie nurty nacjonalistyczne mają szansę się utrzymać na sposób pokojowy?
– To nie sami Bośniacy wybrali sobie ten system polityczny. Konstytucja Bośni i Hercegowiny została napisana przez amerykańskich konstytucjonalistów. Głównym problemem współczesnej Bośni i Hercegowiny jest to, że i Chorwaci, i Serbowie ciążą do swoich państw macierzystych. Niestety obecnie nie ma idei wspólnego państwa – każdy ciągnie w swoją stronę. Brakuje partii, która chciałaby zbudować wspólne państwo. Konflikty narodowościowe są tam nieuniknione. Te tragiczną sytuację pogłębia również bardzo wysokie bezrobocie – powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Szpala, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
REKLAMA
Kaszmir znów w ogniu
Miedzy Indiami i Pakistanem ciągle dochodzi do napięć. Punktem spornym jest przede wszystkim Kaszmir. Do wymiany ognia miedzy pakistańskimi i indyjskimi ponownie doszło w zeszłym tygodniu. Indie i Pakistan wzajemnie oskarżają się o eskalacje napięcia. Do kogo tak naprawdę należy Kaszmir?
– To niezwykle skomplikowanym problem i każdy patrzy na niego z innego punktu widzenia. Zarówno Indie, jak i Pakistan chcą, by Kaszmir był częścią ich kraju. Sam Kaszmir zaś pragnąłby swojej niepodległości – mówił prof. Krzysztof Dębnicki, były ambasador w Pakistanie.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Grzegorza Dobieckiego!
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA
Polecane
REKLAMA