Unia Europejska w błędnym kole
UE ma kłopoty. Eksperci twierdzą, że jeśli się nie zreformuje, to nie przetrwa. Jaki los czeka Wspólnotę opowiadała w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.
2015-01-08, 18:18
Posłuchaj
Kryzys gospodarczy i polityka emigracyjna – to dwa główne obszary, które determinują to, co Europejczycy dzisiaj myślą o swoich przywódcach i pośrednio o Unii Europejskiej – utrzymuje gość PR24.
– Polityka Unii Europejskiej przez ostatnie lata była zdominowana przez niemiecki głos polityki oszczędnościowej, a więc zaciskania pasa. Jednak te oszczędności nie przyniosły oczekiwanego wzrostu gospodarczego, bez którego państwa nie mogą wyjść z długu. To jest błędne koło – mówiła rozmówczyni PR24.
Zdaniem ekspert PR24 Polska pozostaje bardzo proeuropejska, jednak w swojej pozycji jest odosobniona. Trwający już 7. rok kryzys gospodarczy powoduje, że wiele państw rozważa wystąpienie z Unii Europejskiej.
REKLAMA
– Oprócz bardzo eurosceptycznych Greków, Brytyjczyków i Francuzów, niezadowoleni ze swojego członkostwa w Unii są również Hiszpanie, częściowo Irlandczycy oraz niektórzy mieszkańcy Europy Centralnej. W ostatnich latach obserwowaliśmy spadek satysfakcji z funkcjonowania Wspólnoty i wspólnego rynku – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Pisarska.
PR24/dds
Polecane
REKLAMA