Ustawa o komisji weryfikacyjnej w Sejmie
- Kompetencje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji wkraczają zdecydowanie za daleko w obszar zarezerwowany w tej chwili dla wymiaru sprawiedliwości. Oprócz tego, że komisja będzie dokonywać ustaleń, które należały do sądów powszechnych, to będzie podejmować działania, które można powiedzieć, że mają charakter quasi represji karnej – powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości. Gość odniósł się w ten sposób do przygotowanego przez resort sprawiedliwości projektu ustawy, na mocy której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji.
2017-02-08, 21:55
Posłuchaj
W sprawie reprywatyzacji w Warszawie mówiło się od lat, a na nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami zwracały uwagę ruchy lokatorskie i miejskie. Symbolem warszawskiej reprywatyzacji stała się sprawa zwrotu w 2012 r. działki nieopodal Pałacu Kultury i Nauki pod przedwojennym adresem Chmielna 70.
W skład powstającej komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacyjnej ma wejść 8 osób powoływanych przez Sejm oraz przewodniczący - wiceminister sprawiedliwości lub wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Komisja ma podejmować decyzje większością głosów.
Jak podkreślił Maciej Górski, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do utworzenia komisji, ponieważ „odkąd Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w Polsce, mamy do czynienia ze zdecydowane większą pewnością w powstawaniu prawa niż wcześniej, a każdy projekt, który się pojawia, na koniec zostaje uchwalony”.
Górski zaznaczył jednak, że „sama komisja i jej projekt budzi sporo zastrzeżeń, ponieważ jest to ciało absolutnie pozakonstytucyjne i dysfunkcjonalne”. - Sam projekt wzbudza wiele wątpliwości i kontrowersji konstytucyjnych, jak np. naruszenie zasady trójpodziału władzy – zauważył.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
___________________
REKLAMA
Data emisji: 8.02.17
Godzina emisji: 16:35
Polecane
REKLAMA