Zwiększą się nakłady na szkolnictwo wyższe
Podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Łódzkiej wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział, że będą wyższe nakłady na polskie uczelnie. Dodał też, że będzie dążyć do tego, by nauka była finansowana podobnie jak obronność - stałą kwotą, w wysokości jednego procenta PKB rocznie. O reformie edukacji wyższej mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Muller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
2017-10-09, 14:39
Posłuchaj
Zdaniem Piotra Mullera najważniejsza w reformie jest zmiana priorytetów w polskiej nauce. – Do tej pory system funkcjonował w oparciu o wskaźniki ilościowe, czyli np. dużą liczbę studentów i publikacji. Odchodzimy od tych kwestii i przechodzimy na jakość publikacji i kształcenia. By liczyć się, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy i innowacje, to badania naukowe muszą być skupione na innowacyjnych rozwiązaniach – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał pracownik ministerstwa, w przyszłorocznym budżecie jest o miliard złotych więcej na naukę. – Celem jest podniesienie finansowania polskiej nauki do 1 proc. PKB. Teraz mamy około pół proc. PKB, a podniesienie poziomu finansowania jest niezbędne do realizacji Planu Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Morawieckiego. Rząd zdaje sobie sprawę, że bez badawczego ogniwa nie będzie mogli zrealizować założeń planu – mówił Muller.
Według gościa Polskiego Radia 24 jeśli reforma wejdzie w życie, to trudniej będzie zostać studentem niektórych uczelni. – Przez ostatnie lata doprowadziliśmy do źle pojętej masowości kształcenia. Obecnie na studia może dostać się każdy, nawet na najlepsze uczelnie w kraju. Teraz proporcje się zmieniły – zmieniliśmy algorytm finansowy, by podnieść jakość. Obecnie nie może być więcej niż 13 studentów na jednego nauczyciela, inaczej obniżana jest dotacja – mówił Piotr Muller.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
_______________________
Data emisji: 09.10.2017
Godzina emisji: 13:08
Polecane
REKLAMA