Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przemawiał Jarosław Kaczyński

Atak na polską wolność, suwerenność i prawo do kształtowania życia publicznego i społecznego jest hańbą dla tych, którzy robią to w Polsce i tych, którzy wspierają to z zewnątrz - mówił w środę podczas obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polskie Radio 24 transmitowało to przemówienie.

2017-12-13, 18:45

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przemawiał Jarosław Kaczyński
Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, przy pomniku Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży w Warszawie, 13 bm. Uczestniczą w niej m.in. politycy z KP PiS. W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 06:00 gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego na terenie całego kraju. . Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

13.12.2017 Jarosław Kaczyński: „Niech ten dzień, 13 grudnia, będzie już zawsze datą, która będzie przypominała to, że Polacy będą bronić swojej wolności”.
+
Dodaj do playlisty

Na początku manifestacji odśpiewano hymn, odczytano nazwiska ofiar stanu wojennego. Po każdym z nazwisk zgromadzeni powtarzali: "zginął za wolną Polskę", następnie odmówiono modlitwę, którą prowadził o. Zdzisław Tokarczyk. W trakcie wystąpień skandowano okrzyki m.in.: "Precz z komuną", "Bóg, honor, ojczyzna", "Cześć i chwała bohaterom", "Wolna Polska".

Jako pierwszy przemawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że komunizm w Polsce rozpoczął się od okupacji po 1945 r. Jak dodał, była to "łagodniejsza" okupacja niż ta niemiecka, jednak pociągnęła za sobą mnóstwo ofiar i okrucieństwa.

Rozpoczynając swoje przemówienie prezes PiS stwierdził, że komunizm w Polsce rozpoczął się od okupacji po 1945 roku. Jak dodał, była to „łagodniejsza” okupacja niż ta niemiecka, jednak pociągnęła za sobą mnóstwo ofiar i okrucieństwa.

Prezes PiS stwierdził, że w kolejnych latach komunizm zmienił taktykę, ale w latach 80. XX wieku Polacy powiedzieli „nie” komunizmowi poprzez powstanie Solidarności - jak mówił - jednego z dwóch największych w dziejach świata ruchu społecznego, który dążył do wolności, równości i sprawiedliwości.

REKLAMA

Kaczyński zaznaczył, że 36 lat temu „Solidarność” została zaatakowana metodami, które można określić jako okupacyjne. „Ta komunistyczna maska spadła ostatecznie, okazało się, że ten system można utrzymać tylko przy pomocy czołgów na ulicach miast, broni palnej, mas policji” - mówił.

„To był czas, w którym Polacy pokazali, nie po raz pierwszy w swojej historii, ale mam nadzieję, że już po raz ostatni, bo nie będzie już więcej takiej potrzeby, że do wolności, do swoich praw są przywiązani głęboko i serdecznie, że to dla nich bardzo ważne, że chcą walczyć i Polska walczyła” - dodał Kaczyński.

„Niech ten dzień, 13 grudnia, będzie już zawsze datą, która będzie przypominała to, że Polacy będą bronić swojej wolności” - mówił podczas środowego wiecu na pl. Trzech Krzyży w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na Placu Trzech Krzyżu byli także: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło i inni członkowie rządu, a także ministrowie oraz posłowie PiS. Uczestnicy - zgodnie z wezwaniem organizatorów - przynieśli biało-czerwone flagi. Część ma też zdjęcia ofiar stanu wojennego.

REKLAMA

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie około stu osób. Internowanych zostało ponad 10 tysięcy - niektóre osoby więcej niż raz.

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli w środę wieczorem kwiaty na grobie działaczy opozycji w czasie PRL Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia oraz płk Ryszarda Kuklińskiego. Politycy udali się tam po zakończeniu organizowanych przez PiS obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Wcześniej premier i prezes PiS, wraz z delegacją rządu i partii, złożyli kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

36 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

REKLAMA

W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej; zmilitaryzowano także najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Zawieszone zostało wydawanie prasy, z wyjątkiem dwóch gazet ogólnokrajowych ("Trybuny Ludu" i "Żołnierza Wolności") oraz 16 terenowych dzienników partyjnych.

Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników.

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

REKLAMA

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

Polskie Radio 24 transmitowało przemówienie prezesa PiS JarosławaKaczyńskiego wygłoszone podczas obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________ 

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 18:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej