Mariusz Błaszczak: relacje z USA lepsze niż kiedykolwiek
Minister obrony narodowej powiedział, że relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi są lepsze niż kiedykolwiek. Mariusz Błaszczak zabrał głos podczas Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Słowa ministra skomentował w Polskim Radiu 24 Jakub Palowski z portalu Defence24.pl
2018-06-21, 14:20
Posłuchaj
Szef MON podkreślał wagę współpracy w ramach NATO oraz stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Jak powiedział, obecność sojuszniczych wojsk lądowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polaków i całego regionu. Przypomniał, że Polska zabiega o stałe bazy armii Stanów Zjednoczonych i jest gotowa ponosić część kosztów pobytu żołnierzy amerykańskich. - Patrzę w przyszłość optymistycznie, choć to kwestia, która wymaga czasu - dodał Mariusz Błaszczak.
Minister podkreślił, że żaden kraj na kontynencie europejskim nie może czuć się bezpieczny, jeśli wspólnie nie stawi się czoła zagrożeniom. Zwrócił przy tym uwagę, że rozwój NATO wymaga solidarnej postawy wszystkich członków sojuszu, w tym także przeznaczenie na wspólna obronę odpowiednich środków. - Pod tym względem Polska może być dla sojuszników wzorem. Wydatkujemy na ten cel 2 procent naszego PKB - powiedział Mariusz Błaszczak. Dodał, że kolejną wspólna sprawą sojuszu jest obrona przed atakami cybernetycznymi.
Jak wskazał Jakub Palowski z portalu Defence24.pl, proces współpracy ze Stanami Zjednoczonymi był stopniowo rozszerzany już od 2014 roku, czyli od szczytu NATO w Walii, a od 2017 mamy na terenie kraju amerykańskie jednostki bojowe obecne w formie rotacyjnej, ale w sposób ciągły. - Jest to pewna jakościowa zmiana w odniesieniu do tego, co było wcześniej - ocenił. Palowski zgodził się, że zdecydowanie należy zwiększyć zaangażowanie w obronę cyberprzestrzeni. - To priorytet wszystkich wiodących sił zbrojnych na świecie - zauważył. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kluczowe dla wzmacniania potencjału bojowego polskiej armii w najbliższych latach - i też w pewnym stopniu dla polskiego przemysłu obronnego - jest przeprowadzenie kolejnych programów modernizacyjnych. Komentator omówił też rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej i rolę polskie armii w strukturach NATO.
IAR/PR24/aj/fc
REKLAMA
Polecane
REKLAMA