Zmiany w noweli ustawy o IPN. „Budowanie polityki historycznej nie jest kwestią jednej ustawy”

– Sytuacja wokół ustawy o IPN jest gorzką lekcją pokory dla wielu osób. Należy z tego wyciągnąć odpowiednie wnioski – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz. W środę Sejm przyjął zmiany w nowelizacji ustawy o IPN, zakładające odejście od przepisów karnych. Czy decyzja ta pozwoli na normalizację stosunków z Izraelem?

2018-07-01, 21:01

Zmiany w noweli ustawy o IPN. „Budowanie polityki historycznej nie jest kwestią jednej ustawy”
Piotr Dmitrowicz. Foto: PR24

Posłuchaj

01.07.18 Piotr Dmitrowicz: „Budowa polskiego wizerunku za granicą powinna opierać się na zwycięskich okresach w naszych dziejach (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Zmiany przyjęte przez parlamentarzystów uchylają artykuł, który zakładał m.in. więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Piotr Dmitrowicz podkreślił, że należy pamiętać, iż tworzenie polityki historycznej nie ogranicza się jedynie do tworzenia ustaw. Zdaniem publicysty nie można „traktować ich jak czarodziejską różdżkę, która rozwiąże wszelkie problemy”.

– Jest to proces wielotorowy, który wymaga współpracy bardzo wielu instytucji. Wydarzenia, które towarzyszyły nowelizacji ustawy o IPN, były lekcją, która została dobrze odrobiona, bo wydaje się, że doszło do załagodzenia stosunków z Izraelem, na co wskazywałaby wspólna deklaracja premierów Morawieckiego i Netanjahu – wskazał.

Piotr Dmitrowicz podkreślił, że sytuacja, która wytworzyła się w ostatnich miesiącach, wybudziła polskich polityków z pewnego letargu i samozadowolenia argumentowanego wiara w znakomite relacje z Izraelem. – Niektórzy uwierzyli już, że podobnie myślimy o historii i możemy budować wspólną narrację. Okazało się, że jednak nie jest tak przyjemnie. Polska przegrała mecz, rewanż został wygrany – dodał historyk.

W przyszłym roku będziemy obchodzili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Piotr Dmitrowicz zauważył, że warto, by już teraz rozpoczęła się budowa polskiej narracji dla innych państw, która będzie związana z tym wydarzeniem.

REKLAMA

– Można spodziewać się chociażby tego, jaką postawę przyjmie Rosja. Dlatego musimy być przygotowani na to, by przypomnieć i powiedzieć, kto wywołał ten konflikt i z kim Hitler zawarł sojusz tuż przed jego rozpoczęciem. Polacy doskonale to wiedzą – powiedział.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 01.07.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 16:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej