Mosul i co dalej? Scenariusze dla Iraku
Wojna z Państwem Islamskim wkroczyła w kolejną fazę. Trwa ofensywa na Mosul, które jest trzecim co do wielkości miastem irackim. Gośćmi programu Kawa Dyplomatyczna byli ambasadorzy, eksperci ds. Bliskiego Wschodu Krzysztof Płomiński i Roman Chałaczkiewicz.
2016-11-08, 20:35
Posłuchaj
Jak podkreślił Roman Chałaczkiewicz, jeszcze kilka lat temu Mosul był "urokliwym, wielonarodowym i wieloreligijnym miastem, gdzie obok islamu, islamu sunnickiego, były piękne, stare kościoły". – Była to mozaika. Pamiętam starą żydowską dzielnicę, która była jednym z największych skupisk Żydów na Bliskim Wschodzie – wspominał gość.
Także Krzysztof Płomiński zaznaczył, że było to piękne miasto położone nad Tygrysem, które "należało do najciekawszych, jeśli chodzi o historię". - Cały ten obszar Iraku to starożytne, wspaniałe miejsca z pięknymi zabytkami i najstarsze znane miejsca, w których korzystano z ropy naftowej i gazu – zauważył Płomiński.
Gość odniósł się także do szans, jakie może dać Irakowi walka z Państwem Islamskim. – Państwo Islamskie powstało w próżni politycznej i bezpieczeństwa. Porządki zaprowadzone przez Stany Zjednoczone i zdominowany przez ugrupowania szyickie rząd w Bagdadzie traktowały społeczność sunnicką bardzo źle – podkreślił Płomiński.
Dodał, że gdyby Państwo Islamskie przestało kontrolować irackie państwo i ludność, byłaby to szansa na "utrzymanie Iraku w dotychczasowych, mocno zrestrukturyzowanych granicach". – Szansą dla Iraku, by zachował się w swoich granicach i by nie uległ trwałemu rozpadowi, byłoby wyodrębnienie trzeciego, poza szyickim i kurdyjskim, segmentu sunnickiego i stworzenie czegoś w rodzaju federacji – podsumował Płomiński.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Grzegorz Dziemidowicz.
Polskie Radio 24/pr
________________
REKLAMA
Data emisji: 8.11.16
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA