PAH na Bliskim Wschodzie. "Syria to największy kryzys humanitarny świata"

Od 2013 roku Polska Akcja Humanitarna prowadzi stałą misję w Syrii. Od niedawna rozpoczęła również działania w Iraku. O pracy organizacji mówili Monika Korowajczyk-Sujkowska i Karol Skałowski z Polskiej Akcji Humanitarnej.

2016-12-13, 20:15

PAH na Bliskim Wschodzie. "Syria to największy kryzys humanitarny świata"
Syryjskie Aleppo zostało odbite przez żołnierzy Baszara el-Asada. W mieście odbyły się masowe egzekucje - jak podało BBC, miało w nich zginąć nawet 82 cywilów, w tym 11 kobiet i 13 dzieci. Foto: PAP/EPA

Posłuchaj

13.12.2016 Kawa Dyplomatyczna: działania Polskiej Akcji Humanitarnej na Bliskim Wschodzie
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Karol Skałowski, PAH koncentruje się na tym, by nieść pomoc jak najszybciej, w ciągu kilku dni od momentu, gdy wydarzy się kryzys.  – Następuje zbieranie informacji, podejmowanie decyzji i trzeciego dnia chcemy być na miejscy z planem, co będziemy robić przez najbliższe dni i tygodnie – mówił.

Od końca listopada prowadzone są działania w Iraku/Kurdystanie, ze względu na trwające oblężenie Mosulu, z którego uciekają rzesze ludzi. 

– W samym Iraku są 3 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, znajdują schronienie w części kurdyjskiej. Z Mosulu uciekło 80 tys. ludzi, ale może ich być ponad milion.  Cały czas działania pomocowe są przygotowywane na najczarniejszy scenariusz – zaznaczył Skałowski. Podkreślał, że uchodźcy żyją z dnia na dzień, z prowizorycznej pomocy, udzielanej przez akcje humanitarne.  – To kryzys, który trwa, naprawa zniszczeń też będzie trwała długo – dodał.

Od 2013 roku PAH działa również w Syrii. Jak wyjaśniała Korowajczyk-Sujkowska, wówczas nikt nie spodziewał się, że sytuacja w tym kraju przerodzi się w największy kryzys humanitarny świata. – Syria przerosła oczekiwania wszystkich i nikt nie ma teraz żadnego rozwiązania. Ta wojna dzieje się na naszych oczach, pociąga za sobą wielkie ofiary, a nie widać najmniejszego progresu w tym zakresie – wskazywała.

REKLAMA

Dodała, że pomoc jaką zapewnia PAH, to przede wszystkim schronienie, czysta woda, żywność, opieka medyczna i poczucie bezpieczeństwa. – Ci uchodźcy potrzebują wsparcia stałego i stałych rozwiązań, ale obecnie najważniejsze jest tu i teraz – oceniła.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Dziemidowicz

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 19:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej