Groźne stężenie pyłów

Poziom stężenia pyłów w powietrzu w Polsce skraca życie średnio o 9 miesięcy. Co możemy zrobić, żeby z tym walczyć?

2014-02-06, 16:00

Groźne stężenie pyłów
. Foto: flickr.com/marcovdz

Posłuchaj

06.02.14 Agnieszka Markiewicz i Paweł Rosiak o projekcie "Misja-Emisja"
+
Dodaj do playlisty

Zanieczyszczenie powietrza pyłami to prawie 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w Europie. Kraków, Gliwice i Nowy Sącz to miasta, których mieszkańcy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Czego dotyczyła ogólnopolska konferencja „Misja-emisja”?

- Konferencja zakończyła się sukcesem. Wyjaśniliśmy na czym problem niskiej emisji. Liczymy na to, że po tej konferencji będziemy mogli więcej mówić na ten temat. Oficjalne zakończenie kampanii nastąpi z końcem stycznia przyszłego roku – powiedziała Agnieszka Markiewicz - koordynator projektu "Misja-emisja".

Walka z emisją

- Najlepszym sposobem na walkę z niską emisją jest edukacja. Staramy się ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, choć wiemy, że jest to fizycznie niezwykle trudne. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o poziom wiedzy i świadomości społeczeństwa. Mieszkańcy Polski nie do końca wiedzą czym w ogóle jest emisja i jakie działania możemy podjąć, żeby ograniczać spalanie odpadów komunalnych – dodała Agnieszka Markiewicz.

Spalanie paliwa niskiej jakości jest główną przyczyną zanieczyszczeń.

REKLAMA

A może odnawialne źródła energii?

- Nie tylko ograniczenie spalania, trzeba zwrócić również uwagę na efektywność, którą uzyskujemy z tego spalania. Dziś dużo mówimy o węglu, który jest szkodliwy dla ochrony środowiska. Odnawialne źródła energii niestety nie zastąpią całkowicie problemu niskiej energii. Dlatego trzeba informować społeczeństwo o szkodliwości tego działania - powiedział Paweł Rosiak.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej