Alergie groźne dla życia

Nawet 40 proc. Polaków cierpi na przejściowe problemy związane z alergią. Choć najpoważniejsze formy reakcji uczuleniowych występują rzadko, mogą stanowić poważne zagrożenie życia.

2014-03-25, 18:02

Alergie groźne dla życia
. Foto: flickr.com/Reena Mahtani

Posłuchaj

25.03.14 prof. Bolesław Samoliński: „Polska jest jednym z najbezpieczniejszych pod tym względem krajów na świecie. Jednak takie ryzyko występuje i musimy uświadomić, że istnieją czynniki, które sprzyjają wystąpieniu reakcji anafilaktycznej(...)”.
+
Dodaj do playlisty

W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Edukacji na temat Anafilaksji lekarze przypominają, jak bezpiecznie żyć z alergią.

Wstrząs to najpoważniejsza forma reakcji anafilaktycznej, która objawia się spadkiem ciśnienia, przyspieszeniem bicia serca i utratą przytomności. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. W jaki sposób można odróżnić wstrząs anafilaktyczny od zwykłego omdlenia?

– Czasami, na przykład na widok igły, pacjent robi się blady i mdleje. A w reakcji anafilaktycznej nie ma tej bladości, tylko jest przekrwienie, a także, przede wszystkim, swędząca pokrzywka – powiedział prof. Bolesław Samoliński, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Osoba będąca świadkiem omdlenia powinna położyć pacjenta na podłodze i unieść jego nogi do góry, aby zwiększyć dopływ krwi do mózgu. Jeśli przyczyną omdlenia jest wstrząs anafilaktyczny, to należy jak najszybciej wykonać zastrzyk z adrenaliny. Niestety, zgodnie z polskim prawem, taki zastrzyk może podać jedynie lekarz lub pielęgniarka.

REKLAMA

- Należy włożyć takiej osobie strzykawkę do ręki, żeby sama sobie podała zastrzyk. Jeśli jest nieprzytomna, to nie mamy wyjścia. To bardzo ciekawy dylemat prawny. Ale ja, gdybym nie był lekarzem, gdybym widział taką sytuację i był pewien, że adrenalina pomoże, to bym podał zastrzyk – stwierdził prof. Bolesław Samoliński.

PR24 / Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej