Co wiemy o transplantacjach

W Polskim Radiu 24 doc. Marek Szymczak i dr Zygmunt Kaliciński rozmawiali o polskiej transplantologii, jej sukcesach i czekających ją wyzwaniach. Eksperci mówili także o tym, jaki jest stosunek Polaków do przeszczepiania organów.

2015-08-27, 14:54

Co wiemy o transplantacjach
W ciągu ostatniego ćwierćwiecza transplantologia w Polsce przestała być dziedziną eksperymentalną, a stała się realną alternatywą ratowania życia dla wielu pacjentów. . Foto: flickr/UCDMedicine

Posłuchaj

27.08.15 Dr Zygmunt Kaliciński: „Transplantacja to bardzo wrażliwy sposób ratowania życia i nie możemy powiedzieć, że nie mamy przeciwników (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Polscy transplantolodzy coraz częściej odnoszą światowe sukcesy przeprowadzając pionierskie zabiegi. Natomiast problem dotyczy dawców, których wciąż jest niewielu, a rodziny zmarłych zaciekle walczą o to, aby narządy nie były pobierane.   

– Prawo w kwestii pobierania narządów jest bardzo przejrzyste. Istnieje tzw. domniemana zgoda osoby zmarłej. Mamy także przymus zgłoszenia dawcy. Szpitale, które współpracują z ośrodkami transplantacyjnymi, powinny zgłaszać fakt pojawienia się potencjalnego dawcy. Wtedy rozpoczyna się procedura rozpoznawania i oceny – wyjaśniał dr Zygmunt Kaliciński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW.

Decydujący głos w kwestii pobrania organów od osoby zmarłej ma sprzeciw złożony w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. To podstawa, bez której nie zaczyna się nawet procedury przygotowującej do pobrania narządów. Jeżeli stwierdzamy taki sprzeciw, to nie rozpoczynamy procedury. Jeśli go nie ma, to i tak, mimo domniemania zgody, zwyczajowo pytamy rodzinę o zdanie – dodał doc. Marek Szymczak z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka. 

Więcej o polskiej transplantologii i jej świadomości wśród Polaków w całej rozmowie z gośćmi Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej