Światowy Dzień Serca
Obchodzony w każdą ostatnią niedzielę września w ponad 120 krajach. Światowy Dzień Serca ma na celu szerokie upowszechnienie wiedzy o schorzeniach serca oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z kardiologiem dr Michałem Marchelem na temat najczęstszych chorób serca, o dzisiejszej diagnostyce i sposobach na ich zapobieganie.
2015-09-27, 20:48
Posłuchaj
Jak podkreślają lekarze, ruch i aktywność fizyczna to recepta na zdrowe serce. Dodatkowo rzucenie palenia, zmiana nawyków żywieniowych, regularne badania ciśnienia tętniczego i cholesterolu mogą nawet o 80 proc. zredukować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
– Od kilku lat można zauważyć w polskim społeczeństwie rozwój kilku bardzo pozytywnych trendów w kontekście dbania o swoje zdrowie. Coraz bardziej modna zaczyna się robić aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Mam tu głównie na myśli bieganie oraz jazdę na rowerze. Kolejną rzeczą jest przykładanie większej wagi do tego, co jemy. Różnego rodzaju diety z dużą zawartością owoców i warzyw także pomagają zachować nasze zdrowie i co za tym idzie również serce w dobrej kondycji – powiedział dr Michał Marchel z Kliniki Kardiologii szpitala przy ul. Banacha w Warszawie.
Dr Michał Marchel podkreślił, że istnieją czynniki, które zwiększają zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego.
– Pierwszym z nich jest płeć. Tutaj zdecydowanie mężczyźni są bardziej narażeni na chociażby zawały serca. Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest wiek. Jako czynnik ryzyka traktujemy wiek powyżej 55 lat u mężczyzn i 65 lat u kobiet. Trzecim elementem są skłonności do genetycznego dziedzicznego chorób – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA