HIV nadal niebezpieczny. "Zagrożony jest każdy"
– HIV to problem, który ciągle nas dotyczy. Podstawą nie jest diagnozowanie nowych zakażeń, ale edukacja społeczeństwa tak, żeby ludzie się nie zakażali – mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
2017-01-02, 18:39
Posłuchaj
Jak wskazywała gość, wiedza Polaków na temat HIV spada. – Nie ma systemowego podejścia, edukacji w szkołach. Nowe pokolenia nie dość, że nie mają wiedzy, to zakażają się wirusem – wyjaśniała. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak tłumaczyła, że ciągle obecna jest w świadomości społecznej perspektywa zakażania z lat 90., dotycząca grup mniejszościowych. Tymczasem zagrożony jest każdy, kto jest aktywny seksualnie. Gość podkreśliła, że zdiagnozowanych co roku przybywa. – To, co przeraża to późno zdiagnozowane zakażenia. Ponad połowa osób dowiaduje się o chorobie dopiero w fazie AIDS – mówiła.
Dodała, że to wciąż zakażenie o ogromnej stygmatyzacji i dyskryminacji. Dlatego Fundacja Edukacji Społecznej uruchomiła infolinię informacyjno-pomocową, dla osób żyjących z HIV i ich bliskich. – Często szukanie informacji w Internecie powoduje tylko zamęt, stąd zostało udostępnione miejsce rzetelnej informacji – mówiła Ankiersztejn-Bartczak. Specjaliści przekazywać będą wiedzę na temat przebiegu i terapii zakażenia oraz profilaktyki, a także sytuacji kryzysowych związanych z zakażeniem, rozpoczęciem i kontynuacją leczenia.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Data emisji: 02.01.2017
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA