Śmierć lekarza. Co z dokumentacją pacjenta?

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowe przepisy mają regulować między innymi zasady przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej po śmierci lekarza. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Paweł Grzesiewski z Wydziału Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta.

2017-01-24, 14:50

Śmierć lekarza. Co z dokumentacją pacjenta?
Zdjęcie ilustracyjne; foto: pixabay.com

Posłuchaj

24.01.17 Śmierć lekarza. Co z dokumentacją pacjenta?
+
Dodaj do playlisty

Obecnie żadna ustawa nie określa, co powinno się stać z danymi pacjenta w przypadku śmierci lekarza. Szczególnym kłopotem jest odzyskanie danych w przypadku, gdy lekarz prowadził indywidualną praktykę lekarską.

– Obecnie nie wiadomo, jak zabezpieczać i udostępniać dokumentację medyczną w przypadku, gdy działalność lecznicza była prowadzona w postaci indywidualnej praktyki lekarskiej, a do jej zakończenia doszło w wyniku zdarzenia losowego, czyli np. śmierci lekarza – wyjaśniał Paweł Grzesiewski.

Jak wskazywał ekspert, brak przepisów w tym zakresie może być uciążliwy dla pacjentów. – Chorzy potrzebują dostępu do dokumentacji, koniecznej do dalszego leczenia – zauważył gość Polskiego Radia 24.

Dziś ewentualnej pomocy w odzyskaniu dokumentacji medycznej może udzielić właściwa okręgowa izba lekarska, ponieważ jako organ samorządu lekarskiego odpowiada ona za kontrolę swoich członków. Podobne rozwiązanie przewiduje projekt, który trafił do Sejmu – za właściwe przechowywanie dokumentacji medycznej będą miały odpowiadać okręgowe izby lekarskie.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/IAR/mp

----------------------------

Data emisji: 24.01.17

REKLAMA

Godzina emisji: 14.18

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej