Światowy Dzień Walki z Rakiem. "Wroga trzeba poznać"
Posłowie pracują nad uproszczeniem zapisów pakietu onkologicznego. 25 stycznia na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy. W Polskim Radiu 24 z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 4 lutego rozmawialiśmy z Bartoszem Polińskim, prezesem Fundacji Alivia.
2017-02-03, 14:29
Posłuchaj
Zdaniem Bartosza Polińskiego, pakiet onkologiczny był ruchem w dobrą stronę, gorzej z jego wykonaniem. – Mam nadzieję, że nowelizacja pomoże pacjentom w szybszym rozpoznaniu choroby.
Wcześniej, żeby rozpocząć leczenie musiała się zebrać grupa fachowców z różnych specjalizację. W nowelizacji zaproponowano, aby konsylia lekarskie nie były obowiązkowe. Poza tym zmianom miała również podlegać karta DiLo, którą do tej pory mógł wystawić jedynie lekarz rodzinny. Teraz taką możliwość będą mieli również specjaliści.
Jak informują lekarze, zachorowań jest coraz więcej. Teraz to już blisko 160 tys. nowych przypadków co roku. - Ze statystyk wynika że, około 1/3 społeczeństwa jest narażona na nowotwory różnego typu. Stąd w interesie każdego z nas jest poznanie wroga – dodał prezes Fundacji.
Obecnie u 100 Polaków, u których zostanie stwierdzony nowotwór, 43 osoby przeżywa 5 lat, co jest uznawane za "uśpienie" choroby. W krajach europejski wskaźnik ten sięga nawet 70 wyleczonych. Jak stwierdził gość audycji wynika to z późnej diagnozy i niskiej świadomości.
REKLAMA
- W Polsce mamy niską skuteczność leczenia chorób nowotworowych – przyznał gość audycji.
W sobotę 4 lutego największe ośrodki onkologiczne w kraju organizują dni otwarte dla pacjentów. Można będzie skorzystać z porady specjalistów i wykonać niektóre badania profilaktyczne.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/kawa
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 3.02.17
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA