more_horiz

Terapia RDI, czyli "dogadać się" z zespołem Aspergera

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 18:48
Informacja o chorobie dziecka jest dla wielu rodziców ciosem. Podobnie było w przypadku gościa Polskiego Radia 24, terapeutki Anny Cysdorf, gdy dowiedziała się, że jej syn ma zespół Aspergera. Jednak dzięki terapii RDI odnalazła najlepszy dla siebie model rodzicielstwa w tej sytuacji.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, bardzo ważna jest pomoc całej rodzinie, a nie tylko dziecku dotkniętemu chorobą. Temu ma służyć terapia RDI. – Relation Development Intervention, czyli w wolnym tłumaczeniu terapia relacji, jest skierowana do całych rodzin dotkniętych zespołem Aspergera. Podstawą tej metody jest założenie, że istnieje moment rozłamu w rozwoju relacyjnym dziecka z rodzicem – mówiła terapeutka.

Terapia RDI skupia się na współpracy z rodzicem, a nie pracy z dzieckiem. – Moim zadaniem jest czasowe bycie przewodnikiem dla rodzica, aby nauczyć go, jak ma być przewodnikiem dla swojego dziecka. To rodzic powinien tę relację odbudować, on jest najważniejszy w świecie swojego dziecka. Po pewnym czasie rodzic staje się specjalistą i nie potrzebuje pomocy terapeuty – powiedziała Anna Cysdorf.

Terapeutka zdradziła także, iż powodem jej zainteresowania terapią dzieci z Aspergerem jest jej nastoletni syn, którego ta choroba dotknęła. – Jako mama przez lata szukałam takiej terapii, która spełni moje oczekiwania. A moim oczekiwaniem było dogadać się z zespołem Aspergera – wspominała terapeutka.

- Chciałam znaleźć taką metodę, aby moje dziecko było samodzielne w późniejszym życiu, poszło do pracy, założyło rodzinę, było szczęśliwym człowiekiem. Celem terapii jest poprawa jakości życia w miarę możliwości jego samego. Nie należy się jednak skupiać na jednej terapii, ważne jest, by rodzice sprawdzili co jest skuteczne w przypadku ich dziecka – podsumowała Anna Cysdorf.


Anna Cysdorf/fot.PR24/MS Anna Cysdorf/fot.PR24/MS

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

___________________ 

Data emisji: 23.11.2016

Godzina emisji: 18.15

Zobacz także

Zobacz także