Jana Pawła II droga do świętości

„Santo subito!” – te słowa dało się słyszeć podczas uroczystości pogrzebowej Jana Pawła II. Papież Polak nie został świętym natychmiast, ale jego kanonizacja i tak jest najszybszą w nowożytnej historii Kościoła.

2014-04-09, 12:02

Jana Pawła II droga do świętości
. Foto: flickr/archer10 (Dennis)

Posłuchaj

09.04.14 Doktor Magdalena Ogórek: „Benedykt XVI zrezygnował z obostrzenia, które ustanowił sam Jan Paweł II (…)”
+
Dodaj do playlisty

Wraz z Janem Pawłem II kanonizowany zostanie Jan XXIII. Watykan już przygotowuje się na przyjęcie około 5 milionów wiernych, w tym niemal 300 tysięcy Polaków.

Kanonizacja błyskawiczna

Procedura kanonizacyjna zwykle ciągnie się latami. Potrzeba weryfikacji życia osoby mającej wejść w poczet świętych, analizuje się cuda, które miały miejsce za sprawą przyszłego świętego. W przypadku Jana Pawła II proces beatyfikacji, a teraz kanonizacji, przebiegł nadspodziewanie szybko.

– W przypadku procedury beatyfikacyjnej karencja wynosi 5 lat, ale Benedykt XVI zrezygnował z tego obostrzenia, które ustanowił sam Jan Paweł II. Ksiądz Sławomir Oder natychmiast zajął się zbieraniem materiałów, które zawierają świadectwa cudów za wstawiennictwem Jana Pawła II. Następnie zbiory poddane zostały badaniom. Wszystko przebiegło bardzo szybko – mówiła w PR24 doktor Magdalena Ogórek, historyk Kościoła.

Rzym w pełnej gotowości?

Rzym przygotowuje się do przyjęcia milionów wiernych, którzy zjawią się na uroczystości kanonizacji. Wydarzenie jest jednak przedsięwzięciem bardzo kosztownym.

REKLAMA

– Zastanawiamy się, co Rzym przygotuje dla pielgrzymów. Przepychanka ciągnie się już od dłuższego czasu. Trochę pod szyldem kanonizacji, a trochę innych spraw, jak duma burmistrza Rzymu. Wszystko ma kosztować miasto 7,8 milionów euro. Zrzeszenie kupców przedstawiło jednak inny scenariusz – powiedział w PR24 Marek Lehnert, korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

Dwóch papieży, jedna kanonizacja

Oprócz Jana Pawła II włączony w poczet świętych zostanie również Jan XXIII. Działanie celowe z tego względu, że papieży łączą liczne podobieństwa. Chodzi także o przybliżenie osoby i nauk Jana XXIII.

– Przypomnienie osoby papieża Jana XXIII jest szalenie cenne dla wszystkich wiernych. Samo świadectwo życia Jana XXIII, do którego odnosi się papież Franciszek, jest dla nas ogromnym drogowskazem. Osoba, która miała sprawować funkcje papieskie przejściowo, okazała się wielkim reformatorem – wyjaśniała doktor Magdalena Ogórek.

PR24/Grzegorz Maj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej