Resort sprawiedliwości chce zmodernizować służbę więziennictwa

W planach jest między innymi budowa nowych zakładów karnych, rozbudowa systemu dozoru elektronicznego a także zmiana systemu resocjalizacji. Cała reforma ma kosztować 1,5 miliarda złotych. To pierwsza tak poważna reforma po 1989 roku.

2017-04-26, 09:39

Resort sprawiedliwości chce zmodernizować służbę więziennictwa

Posłuchaj

26.04.2017 Plany reformy więziennictwa. Relacja reporterki PR24 Ewy Wasążnik
+
Dodaj do playlisty

Służba Więzienna według planów resortu sprawiedliwości ma się stać jedną z najnowocześniejszych formacji mundurowych zarówno w Polsce, jak w Europie. To dlatego, że - jak tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki - SW była jedyną służbą mundurową, która nie przeszła modernizacji. Dziś 30-tysięczna SW to trzecia służba mundurowa w Polsce.

Dlatego w planach resortu jest między innymi rozszerzenie stosowania dozoru elektronicznego. Obecnie ta forma wykonywania kary pozbawienia wolności może być stosowana, jeśli kara nie przekracza roku. Według założeń MS dozorem będą mogły być także objęte osoby skazane na kary do półtora roku pozbawienia wolności, więźniowie odbywający przerwę w karze oraz sprawcy przestępstw mający zaburzenia seksualne, którzy po wyjściu na wolność nie zostali skierowani do ośrodka specjalnego.

Ponadto ma zostać utworzona Państwowa Akademia Więziennictwa - uczelnia kształcąca na studiach pierwszego i drugiego stopnia przyszłą kadrę oficerską i dowódczą SW. Powołany miałby też zostać Instytut Kryminologii zajmujący się m.in. problematyką resocjalizacji.

Inne plany resortu zakładają też zwiększenie liczby pracujących więźniów. Przełomem w polskim systemie resocjalizacji więźniów ma być budowa pierwszego w Polsce domu przejściowego, do którego trafiać mają więźniowie na kilka miesięcy przed końcem wyroku - przewidują plany resortu.

REKLAMA

Dyrektor generalny służby więziennej Jacek Kitliński zapewnił, że nikt z funkcjonariuszy i pracowników cywilnych SW nie straci pracy w związku z modernizacją polskiego więziennictwa. Podsumował, że jeszcze w maju będzie podwyżka dla funkcjonariuszy. Była ona zaplanowana w uchwalonym w 2016 r. programie modernizacji SW w latach 2017-20, który wszedł w życie 1 stycznia 2017 r.

Plany reformy więziennictwa w Polsce relacjonowała w Polskim Radiu 24 reporterka PR24 Ewa Wasążnik.

Polskie Radio 24, IAR/dp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej