Sobota po Tygodniu: „Ocalenie” Sikorskiego
Głosowanie nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie marszałka Sejmu i sprawa nagrania pokazującego interwencję policji wobec Przemysława Wiplera. To niektóre z tematów cyklicznej audycji Sobota po Tygodniu.
2014-11-08, 09:28
Posłuchaj
Radosław Sikorski nie został odwołany ze stanowiska marszałka Sejmu, o co ubiegał się PiS w związku z wywiadem, którego były minister sprawa zagranicznych udzielił amerykańskiemu tygodnikowi „Politico”. Przewodniczący izby wyraził nadzieję, że opozycja doceni fakt, że wniosek został poddany pod głosowanie bez zbędnej zwłoki.
– Opozycja powinna doceniać przede wszystkim pracę Radosław Sikorskiego. Tymczasem cała sprawa od samego początku nie miała merytorycznego charakteru – wniosek o odwołanie marszałka Sejmu wynikał z rytualnej taktyki PiS-u, która polega na osłabianiu autorytetu rządu pod różnymi pretekstami – oceniała w Polskim Radiu 24 Monika Helak z „Kultury Liberalnej”.
Mateusz Matyszkowicz, „Fronda Lux”, również zwracał uwagę na to, że wniosek PiS nie miał merytorycznego charakteru.
– Rzeczą opozycji jest osłabianie rządu – na tym polega jej rola. Władza demokratyczna jest takową właśnie wtedy, gdy ktoś patrzy jej na ręce. Sam wniosek partii Jarosława Kaczyńskiego byłby merytoryczny, gdyby Radosław Sikorski nadal był szefem dyplomacji. Być może próba odwołania marszałka ma związek z jego osobowością – byłemu ministrowi spraw zagranicznych zdarza się bowiem niekiedy nie panować nad przekazem wypływającym z jego ust – tłumaczył Matyszkowicz.
REKLAMA
Jakub Dymek z „Krytyki Politycznej” podkreślał w Polskim Radiu 24, że potencjalne odwołanie Radosława Sikorskiego nie przyniosłoby partii Jarosława Kaczyńskiego wielkich korzyści.
– Garnitur marszałka Sejmu jest zbyt ciasny dla Radosława Sikorskiego – nie jest on właściwą osoba na tym stanowisku. Niemniej nie świadczy to o tym, że powinien być tak szybko odwołany, zwłaszcza że polska opinia publiczna nie lubi takich zmian – o ile sondaże są dla byłego ministra spraw zagranicznych nieprzychylne, to jego odwołanie w kontekście poparcia dla PO czy PiS nie przyniosłoby zasadniczych zmian – wyjaśniał Dymek.
Kto katem, a kto ofiarą?
W mijającym tygodniu głośno było o sprawie Przemysława Wiplera, który w ubiegłym roku miał zostać pobity przez policję przed jednym z warszawskich klubów. W mediach pojawiło się nagranie pokazujące interwencję funkcjonariuszy wobec posła. Goście Soboty po Tygodniu mówili o funkcjonowaniu służb odpowiedzialnych w Polsce.
Komentatorzy w PR24 oceniali również propozycje dotyczące zmian w systemie praktyk studenckich.
REKLAMA
PR24
REKLAMA