Komentarze po szczycie NATO

Rozmieszczenie batalionów NATO w Polsce i w krajach bałtyckich, przedłużenie misji w Afganistanie, wsparcie koalicji walczącej z ISIS oraz specjalny program pomocowy dla Ukrainy – oto najważniejsze decyzje, które podjęto na zakończonym w sobotę szczycie NATO w Warszawie. Wydarzenie w Polskim Radiu 24 podsumowali Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku i Marcin Izdebski z Fundacji Republikańskiej.

2016-07-10, 10:28

Komentarze po szczycie NATO
Prezydent USA Barack Obama, podczas konferencji prasowej na zakończenie ostatniego dnia szczytu NATO na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, 9 bm./fot./PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

10.07.16 Mirosław Oczkoś: „Problemem Zachodu jest to, że nie wiadomo czy kolejny Putin, który przyjdzie, nie będzie jeszcze gorszym Putinem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przez dwa dni światowi politycy rozmawiali na temat bezpieczeństwa współczesnego świata. – Szczyt NATO w Warszawie zakończył się sukcesem. Pokazał on jedność, spójność, solidarność i wzajemne zrozumienie państw Sojuszu – ocenił prezydent Andrzej Duda.

– Z wielu powodów szczyt NATO jest historyczny. Jednym z nich jest to, że w Warszawie nastąpiło odejście od wcześniejszych ustaleń z Rosją, że na terenach nowoprzyjętych członków NATO nie będzie oddziałów wojskowych Sojuszu. Na poprzednim szczycie, który odbył się w Walii, większość państw nie chciała drażnić Rosji, gdyż jeszcze wtedy ich politycy nie widzieli w niej realnego zagrożenia. W ten weekend widzieliśmy całkiem inne nastawienie, o wiele bardziej zdecydowane – powiedział Mirosław Oczkoś.

Marcin Izdebski z Fundacji Republikańskiej podkreślił, że warszawski szczyt NATO jest wyrazem tego, że państwa zachodnie powoli przekraczają swój Rubikon, którym była dla nich bojaźń przed drażnieniem Rosji.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej