Klasyczne szpiegowanie – wojny wywiadów

Przez wiele ostatnich lat, głównie z powodu narastającego zagrożenia międzynarodowym terroryzmem, cięto fundusze na klasyczne obszary zainteresowań wywiadów. Obecnie, głównie wobec poczynań Rosji i jej aktywności szpiegowskiej, widać przeprogramowanie priorytetów wywiadowczych w USA, a także krajach europejskich. – Każdy dzień przynosi przyczynek, żeby wskazać, że decydenci polityczni i wojskowi, potrzebują tych informacji – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza, defence24.pl).

2016-10-06, 16:57

Klasyczne szpiegowanie – wojny wywiadów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Normand Desjardins Café•Moka Per

Posłuchaj

06.10.16 Jak działają światowe wywiady? Gość: dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
+
Dodaj do playlisty

Po 11 września 2001 nastąpiło pewne przewartościowanie pod względem celów, ale automatycznie środków w kontekście walki z terroryzmem. Teraz, po pewnych zmianach poprzez raz, czynnik rosyjski, dwa, czynnik chiński, kryzys w społeczności zachodu, nastąpiła potrzeba wzmocnienia ramienia państwa, które pozyskuje informacje o innych państwach – wyjaśniał Raubo.

Gość wyróżnił dwa typy szpiegostwa. Humint, czyli wywiad osobowościowy, to metoda w której dominują Rosjanie. Sigint natomiast, czyli wywiad sygnałowy, związany również z cyberszpiegostwem, to domena Chin.

Jak wskazywał Raubo, działalność wywiadowcza jest dla większości państw niezbędna. Państwa inwestujące w innych państwach, lub dążące do inwestycji to wszystko musi mieć zaplecze w zakresie pozyskania informacji, przetwarzania analitycznego i przekazania decydentom.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/ip

Data emisji: 06.10.2016

Godzina emisji: 15:35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej