"Haiti to nie jest ziemia przeklęta"

2016-10-15, 11:15

"Haiti to nie jest ziemia przeklęta"
W wyniku uderzenia Huraganu Matthew wielu Haitańczyków straciło dach nad głową/fot.PAP/EPA/BAHARE KHODABANDE

Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi na Haiti sześć lat temu wydawało się, że na wyspie gorzej już być nie może. Jednak obecnie huragan spustoszył kraj. W karaibskim regionie czai się też zagrożenie w postaci epidemii cholery. Jak zapewniała w audycji Gorąca Planeta Zofia Pinchinat-Witucka, szefowa Fundacji Polska-Haiti, Haiti to nie jest ziemia przeklęta.

Posłuchaj

15.10.16 Gorąca Planeta. Goście: Zofia Pinchinat-Witucka, Grzegorz Drymer, dr Katarzyna Górak-Sosnowska, Sergiusz Prokurat.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczył gość Polskiego Radia 24, Haiti leży na takiej szerokości geograficznej, która narażona jest na różnego rodzaju katastrofy naturalne. Położona jest również na płycie tektonicznej, która wciąż jest ruchoma oraz znajduje się w korytarzu, gdzie przesuwają się ostre wiatry i huragany.

– Taka sytuacja dotyczy całych Karaibów – podkreślała Zofia Pinchinat-Witucka.

Jak wskazywał jednak prowadzący audycję Marcin Pośpiech, huragan Matthew w 30-tysięcznym mieście Jeremi na Haiti spowodował śmierć tysiąca osób, natomiast w kubańskim mieście Baracoa, które jest stosunkowo niedaleko, nikt nie zginął.

– To wynika z sytuacji ekonomicznej, która Haitańczykom nie pozwala i uniemożliwia budowania solidnych domów. Sytuacja na Kubie w stosunku do Haiti i wielu miejsc na świecie jest zdecydowanie lepsza. Haitańczycy i tak radzą sobie nadzwyczajnie w tych trudnych warunkach i mają w sobie niesamowitą energię, by za każdym razem podnieść się z gruzów – powiedziała Zofia Pinchinat-Witucka.

Tajlandia żegna swojego króla

Tajlandia żegna najdłużej panującego monarchę na świecie. Rama IX zmarł 12 października w wieku 88 lat. Jak Tajlandia poradzi sobie bez ukochanego władcy? O tym mówił Sergiusz Prokurat, ekspert Studiów Polska-Azja, który podkreślał, że "żal w Tajlandii jest autentyczny".

Szkocja przymierza się do niepodległościowego referendum

Grzegorz Drymer, korespondent Polskiego Radia w Londynie, mówił o tym, którzy Szkoci chcieliby stworzyć niepodległe państwo, a którzy pozostać w Zjednoczonym Królestwie. Nie zabrakło również omówienia stosunku Szkocji do Brexitu.

Zmuszanie dziewczyn do zamążpójścia

W swoim najnowszym raporcie organizacja Save the Children szacuje, że na świecie co 7 sekund dziewczyna poniżej 15 roku życia jest zmuszona do wyjścia za mąż. O przyczynach tego zjawiska dr Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej  Handlowej w Warszawie.

Gospodarzem audycji był Marcin Pośpiech.  

Polskie Radio 24/dds

_____________________

Data emisji: 15.10.2016

Godzina emisji: 12.15


Polecane

Wróć do strony głównej