Ekspert: Państwa UE zapominają o bezpieczeństwie transportu drogowego
– To tylko jeden z wielu incydentów, do których dochodzi na europejskich drogach – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wroński. Prezes Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" odniósł się na naszej antenie do wypadku, do którego doszło pod Calais. Tam, po uderzeniu w samochód ciężarowy, który stał na blokadzie zorganizowanej przez imigrantów, zginął kierowca polskiej furgonetki.
2017-06-20, 11:21
Posłuchaj
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, polscy kierowcy w Europie muszą zmagać się z różnego rodzaju zagrożeniami. – Oprócz kwestii związanych z migracją, prób wdarcia się do pojazdu, by przekroczyć nielegalnie granicę, spotkamy się z coraz większą liczbą napadów rabunkowych czy kradzieży – wskazywał ekspert.
W ocenie Macieja Wrońskiego, poszczególne kraje Starego Kontynentu robią zbyt mało, by zapewnić bezpieczeństwo na swoich drogach. – Państwa Unii Europejskiej skupiają się na administracyjnym regulowaniu rynku, zapominając, że powinny przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo obrotu towarowego i osób zatrudnionych w transporcie drogowym – mówił gość PR24.
Kierowca zarejestrowanego w Polsce vana zginął w wypadku w pobliżu francuskiego miasta Calais, do którego doszło we wtorek nad ranem z powodu ustawionej przez migrantów na drodze blokady z pni drzew. Na razie nie poinformowano, z jakiego kraju pochodził.
Do wypadku doszło przed godziną 4 rano. Przed ustawioną na drodze blokadą trzy pojazdy gwałtownie zahamowały. Van, który jechał z tyłu, uderzył w jeden z samochodów ciężarowych i stanął w płomieniach. Jak podają lokalne media, kierowca zginął na miejscu.
REKLAMA
W sprawie wszczęto śledztwo; zatrzymano dziewięciu pochodzących z Erytrei migrantów – napisano na portalu radia Europe1. Byli w jednym z pojazdów stojących przed blokadą.
Gościem Polskiego Radia 24 była również Aleksandra Rybińska z tygodnika "wSieci". Publicystka na naszej antenie mówiła o tym, że problem dotyczący tworzenia blokad na drogach przez imigrantów to kłopot, z którym Francja boryka się już od dłuższego czasu. – Problem jest trudny do rozwiązania, ponieważ imigranci co noc wracają na drogę i ustawiają barykady, które dzień wcześniej zostały zdemontowane przez służby. Trudno temu zapobiec, w ubiegłym roku zlikwidowano dzikie obozowisko w Calais, ale imigranci wrócili do tego miasta – mówiła dziennikarka.
Sprawę na naszej antenie komentował także dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR
__________________
Data emisji: 20.06.17
Godzina emisji: 10.35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA