Chiny: represje za książki o życiu prywatnym rządzących

Ambasador Unii Europejskiej w Pekinie Hans Dietmar Schweisgut wezwał chińskie władze, by natychmiast uwolniły szwedzkiego księgarza chińskiego pochodzenia Gui Minhaia, który publikował książki o życiu prywatnym prezydenta Xi Jinpinga i innych przywódców Chin. W Świecie w Powiększeniu o sprawie mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Azji.

2018-01-24, 20:00

Chiny: represje za książki o życiu prywatnym rządzących
Gui Minhai . Foto: wikipedia.org/public domain

Posłuchaj

24.01.18 Chiny: represje za książki o życiu prywatnym rządzących
+
Dodaj do playlisty

– Mamy nadzieję, że chińskie władze natychmiast zwolnią Gui Minhaia, pozwolą mu na powrót do rodziny, otrzymanie pomocy konsularnej i medycznej – powiedział Schweisgut na konferencji w stolicy Chin. – To szwedzki obywatel, obywatel Unii Europejskiej – dodał. We wtorek o niezwłoczne zwolnienie z aresztu Gui zaapelowała minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem.

Według rządu Szwecji, Gui został zatrzymany w sobotę, gdy z dwoma szwedzkimi dyplomatami jechał pociągiem do Pekinu z Ningbo, na wschodzie kraju, gdzie mieszka. W stolicy miał przejść badania medyczne.

Gui Minhai jest współwłaścicielem wydawnictwa Mighty Current w Hongkongu, publikującego książki na temat wysokiej rangi przedstawicieli Komunistycznej Partii Chin. W 2015 roku został podczas wakacji uprowadzony w Tajlandii, podobnie jak czterej inni księgarze. Później okazało się, że przebywa w areszcie w Chinach kontynentalnych. Pozostałych księgarzy wkrótce zwolniono pod naciskiem międzynarodowym i wrócili oni do Hongkongu.

W lutym 2016 roku chińska telewizja CCTV wyemitowała wywiad z Gui, który przeprowadzono w areszcie. Gui mówił, że z własnej woli udał się do Chin, by zgłosić się na policję. Twierdził, że 11 lat wcześniej uciekł przed karą wymierzoną mu w Chinach za popełnione przestępstwo. Jak mówił, uciekł, gdy został skazany w 2003 roku za śmierć studenta, którego potrącił, jadąc samochodem pod wpływem alkoholu.

REKLAMA

W październiku 2017 roku chińskie władze ogłosiły, że Gui – po odbyciu wyroku dwóch lat więzienia – został zwolniony. Jego córka twierdzi jednak, że od czasu oficjalnego uwolnienia jej ojciec pozostawał pod nadzorem policji.

Więcej w rozmowie z Rafałem Tomańskim.  

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/PAP

REKLAMA

____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 24.01.18

Godzina emisji: 19.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej