Spotkanie ministrów energii USA i Rosji

Podczas spotkania ministrów energii USA i Rosji w Waszyngtonie przedstawiciele obu krajów rozmawiac będą o sytuacji na rynku surowców energetycznych oraz o projekcie Nord Stream 2. Rozmowy odbędą się przy okazji Światowej Konferencji dotyczącej gazu. Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Stępiński z magazynu Biznes Alert. 

2018-06-26, 15:44

Spotkanie ministrów energii USA i Rosji
Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku do końca 2019 roku. . Foto: Harald Hoyer/wikimedia/CC by-2.0

Posłuchaj

26.06.18 Piotr Stępiński o spotkaniu ministrów Rosji i USA
+
Dodaj do playlisty

USA i Rosja konkurują o sprzedaż gazu ziemnego w Europie. Gazprom ma nadzieję na otwarcie rurociągu Nord Stream 2, którym rosyjski gaz mógłby popłynąć po dnie Morza Bałtyckiego do Niemiec. Stany Zjednoczone sprzedają już skropolony gaz ziemny do Polski i Litwy. 

- Według strony rosyjskiej, USA celowo torpedują budowę rurociągu Nord Stream 2, ponieważ chcą sprzedawać LNG do Europy i miec jak najwyższą cenę. Prawda jest jednak taka, że tylko 11 proc. dostaw LNG z USA trafiło do Europy, a tylko trzy bezpośrednio Polski i Litwy. Nie można mówić tutaj o olbrzymich wolumenach. Konkurencja na rynku prawdopodobnie spowoduje spadek ceny tego surowca, co będzie się przekładało na konkurencję względem dostaw rurociągowych, a tego Rosjanie się najbardziej boją - powiedział Piotr Stępiński. 

Administracja prezydenta Trumpa sprzeciwia się budowie Nord Stream 2, podobnie jak czyniła to administracja byłego prezydenta Baracka Obamy. Waszyngton uważa, że rurociąg dałby Kremlowi znacznie większe wpływy w Europie. 

- Administracja USA wielokrotnie podkreślała, że projekty typu Nord Stream 2 nie służą dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Donald Trump cały czas ma możliwość nałożenia sankcji na ten projekt, jednak nie wierzę, aby te sankcje mogły coś zmienić - komentował Piotr Stępiński - Za prezydentem USA ciągnie się sprawa mieszania się Rosjan w amerykańskie wybory. Dogadanie się z nimi po kilku spotkaniach, byłoby podejrzane i mogłoby mu bardzo zaszkodzić wizerunkowo - dodał Gość.

REKLAMA

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku do końca 2019 roku. Ma przebiegać równolegle do uruchomionego w 2011 roku Nord Stream i stanowić dwunitkową magistralę gazową o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Więcej o spotkaniu ministrów USA i Rosji w całości rozmowy.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

PR24/PJ/PAP  

REKLAMA

____________________

Data emisji: 26.06.18

Godzina emisji: 14:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej