Debata Polskiego Radia 24. Pozycja Polski w świecie
- Polska jest zainteresowana rozwiązaniem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Promowaliśmy ten problem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Decydujący głos mają tam jednak stali członkowie. Drugim wydarzeniem był szczyt COP24 w Katowicach, którego Polska była gospodarzem - mówił Witold Waszczykowski, były szef polskiej dyplomacji. Gościem Polskiego Radia 24 była również Piotr Apel (Kukiz'15).
2019-01-01, 10:39
Posłuchaj
Zdaniem Witolda Waszczykowskiego fakt, że najważniejsi gracze nie pojawili się w Katowicach nie jest naszym problemem. - To oznacza, że istnieje na świecie hipokryzja. Mówi się o ochronie klimatu, a podczas wydarzenia pod egidą ONZ wielkich tego świata brakuje - powiedział były szef polskiej dyplomacji.
Witold Waszczykowski tłumaczył, że polityki klimatyczne mają swoje ojczyzny i stoją za nimi interesy. - Wyeliminowanie węgla może być skuteczne, jeśli zostanie zastąpiony przez energię wytwarzaną np. przez wiatraki. Ktoś je produkuje, jest tym zainteresowany, bo za tym stoi interes i zysk. Nie chodzi tylko o lasy w Amazonii, ale również o interesy gospodarcze - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Podkreślił również, że Polska ma atuty, aby włączyć się w rozwiązywanie konfliktów na Bliskim Wschodzie, w tym konfliktu syryjskiego. - Przez kilkadziesiąt lat braliśmy udział w misjach pokojowych. Mamy też rozbudowaną sieć placówek dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie - dodał Witold Waszczykowski.
Piotr Apel zwrócił uwagę, że trudno jest znaleźć w agendzie ONZ wydarzenie, którym Polska mogłaby się pochwalić. - To ciało nie działa w sposób zero jedynkowy, nie ma jasnych i od razu widocznych efektów. ONZ służy dobrze rozumianemu lobbingowi politycznemu. Mam nadzieję, bo efekty niestałej obecności w RB ONZ będziemy mogli poznać dopiero za parę lat, że ten czas zostanie dobrze wykorzystany - powiedział poseł Kukiz'15.
REKLAMA
Również jego zdaniem w polityce klimatycznej widoczne są interesy gospodarcze. - Jednak smog też jest widoczny, wszyscy czujemy, że nasze powietrze jest fatalne. Warto nad tym pracować i poprawiać komfort życia. Jeżeli jesteśmy w stanie zmniejszyć emisyjność węgla, to róbmy to. Jeżeli jednak mamy zużywać najgorszej jakości węgla do ogrzewania domów, to zatrujemy się i zabijemy - stwierdził Piotr Apel.
Więcej w nagraniu
Gospodarzem audycji był Michał Rachoń.
Data emisji: 31.12
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
PR24
Polecane
REKLAMA