more_horiz

Ukraińskie manewry wojskowe. Ponowny wzrost napięcia wokół Krymu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:04
Na Ukrainie trwają manewry wojskowe z udziałem wojsk rakietowych. Wcześniej ukraińska armia zakomunikowała, że ćwiczenia nie naruszają żadnych umów międzynarodowych, a rakiety mogą zbliżyć się do brzegów Krymu maksymalnie na odległość 30 kilometrów. Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało oficjalne ostrzeżenie, w którym zapowiadało, że jeśli ukraińskie rakiety pojawią się nad półwyspem lub w strefach przylegających, to zostaną zestrzelone. O manewrach mówił w audycji Świat W Południe Anatoliy Zymnin z Instytutu Studiów Wschodnich.
Audio
  • 2.12.2016 Manewry wojskowe na Ukrainie: wzrost napięcia w stosunkach z Rosją. Gość: Anatoliy Zymnin z Instytutu Studiów Wschodnich
Rosyjski  zaawansowany system rakietowy S-400 typu ziemia-powietrzefot.sxc.hu
Rosyjski zaawansowany system rakietowy S-400 typu ziemia-powietrze/fot.sxc.hu

Gość podkreślał, że testowane rakiety to pierwsze, które Ukraina wyprodukowała bez kooperacji z zakładami rosyjskimi. – To bardzo niepokoi Federację Rosyjską – mówił. Wskazywał, że postawione przez nią ultimatum „to już niemalże ogłoszenie wojny”. – Nie tylko hybrydowej, ale tej aktywnej, w gorącej fazie – wyjaśniał.

Jak ocenił Zymnin, decydując się na manewry wojskowe w pobliżu Krymu, „Ukraina pokazała siłę i wyszła zwycięsko z tej sytuacji”. – Dobrze zrozumiała, że nic tak nie prowokuje agresora jak słabość. Nie przestraszyła się gróźb ze strony rosyjskiej, bardzo na czas zaapelowała do społeczności międzynarodowej.

W rozmowie także o wewnętrznej sytuacji na Ukrainie oraz relacjach międzynarodowych.  

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jarosław Kociszewski.

Polskie Radio 24/ip

Więcej Świata w Polskim Radiu 24

___________________

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 12:35


Zobacz także

Zobacz także