Intensywny szczyt w Brukseli
Poparcie dla utrzymania sankcji wobec Rosji, a także zielone światło dla utworzenia unii energetycznej. Oto główne decyzje, które zapadły na zakończonym w Brukseli szczycie unijnych przywódców. Nie zabrakło również dyskusji dotyczących zagrożenia płynącego z terenów północnej Afryki.
2015-03-22, 21:33
Posłuchaj
Kluczową kwestią, w sprawie której zebrali się europejscy politycy, była debata związana z dalszymi sankcjami gospodarczymi wymierzonymi w Rosję. Ostatecznie opowiedziano się za ich utrzymaniem.
– Sankcje będą utrzymane tak długo, dopóki Rosja nie wywiąże się z zobowiązań, które uzgodniono w wyniku porozumienia zawartego w Mińsku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przewidujemy, że stanie się to pod koniec roku. Z drugiej strony uważam, że Rosja dostała sygnał dotyczący tego w jakich warunkach sankcje mogą zostać zniesione – ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Świeboda, prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA.
Nieoczekiwane zjednoczenie
Włochy, Grecja, Austria, Węgry, Hiszpania. W Unii Europejskiej przybywa państw, które w coraz wyraźniejszy sposób opowiadają się za zniesieniem sankcji wobec Rosji. Dlatego obserwatorzy wydarzeń politycznych wątpili we wspólne stanowisko europejskich polityków w sprawie utrzymania sankcji.
– Wielu przywódców jest zdania, że całą sytuację należy załagodzić. Między innymi w tym celu wybrał się do Moskwy premier Włoch Matteo Renzi, który rozmawiał z Władimirem Putinem o wzajemnych kontaktach gospodarczych. Dlatego mało kto się spodziewał, że na brukselskim szczycie Europa zajmie tak jednolite stanowisko. Były co do tego uzasadnione wątpliwości. Okazało się, że mimo wszystko Unia działa w spójny sposób. Zapewne sam Putin sądził, że swoimi działaniami dokona dużo większych podziałów – dodał Paweł Świeboda.
Ponadto w „Świecie w powiększeniu” poruszono temat tworzącej się w Rosji antyunijnej i antyamerykańskiej międzynarodówki. W Petersburgu powstaje ruch partii skrajnie prawicowych i lewicowych wymierzonych w amerykański imperializm.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Bogumiła Husejnowa w Polskim Radiu 24!
Polskie Radio 24/db