Atlas Polityczny: Czy ISIS rośnie w siłę?

Trwa ofensywa sił międzynarodowych przeciwko Państwu Islamskiemu. Jednak koalicjanci w starciu z bojownikami z ISIS wcale nie są stroną dominującą. Dżihadyści zostali co prawda wyparci z syryjskiej Palmiry, ale z drugiej strony przejęli kontrolę nad Ramadi, stolicą irackiej prowincji Anbar. Kto zatem wygrywa tę wojnę?

2015-05-18, 21:29

Atlas Polityczny: Czy ISIS rośnie w siłę?
Terroryści z Państwa Islamskiego/fot.flickr/xnoah

Posłuchaj

18.05.15 Grzegorz Dziemidowicz: „Trzeba przygotować się na długą, uporczywą walkę”.
+
Dodaj do playlisty

– Trzeba przygotować się na długą, uporczywą walkę – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Dziemidowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, były ambasador RP w Egipcie. – Dużym błędem było przeświadczenie komentatorów i amerykańskich wojskowych o tym, że ataki z powietrza doprowadzą do szybkiej likwidacji postępów bojowników Państwa Islamskiego – dodał.
Podobnego zdania jest dr Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej. – Wydaje się, że Państwo Islamskie nie słabnie. Gdyby tak było, koalicja odnosiłaby większe sukcesy – oceniała komentatorka.  
Tymczasem, w ostatnich dniach Pentagon i Biały Dom informowały także o zabiciu wysokiego rangą członka Państwa Islamskiego na wschodzie Syrii, Abu Sayyafa. Był on odpowiedzialny za zaopatrywanie dżihadystów w ropę naftową i gaz. Goście Polskiego Radia 24 oceniali, czy to wydarzenie – w perspektywie dalszej walki z ISIS – było istotne. Eksperci przewidywali także, czy zagrożenie islamskim radykalizmem przeniesie się m.in. do Europy.
W II części audycji Atlas Polityczny rozmowa z Krzysztofem Renikiem. Dziennikarz Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia mówił o prześladowaniach birmańskiej mniejszości islamskiej Rohingya.
Gospodarzem programu był Grzegorz Dobiecki.
Polskie Radio 24/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej