Apel intelektualistów ws. uchodźców

Intelektualiści wzywają władze i społeczeństwa do zademonstrowania praktycznej solidarności z uchodźcami, „aby mogli oni znaleźć pośród nas bezpieczną przystań i cieszyć się swobodą wyboru ich własnej przyszłości”. W audycji Świat w Powiększeniu Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, i Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych oceniały w Polskim Radiu 24, czy apel przyniesie zamierzony skutek.

2015-09-18, 21:29

Apel intelektualistów ws. uchodźców
Prawie stu intelektualistów i polityków z Europy Środkowo-Wschodniej wezwało swe kraje do większej solidarności z uchodźcami/fot.PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH

Posłuchaj

18.09.15 Małgorzata Bonikowska: „Nie trzeba obawiać się tego, że ktoś do nas przyjeżdża, lepiej się zastanawiać się nad tym, kto do nas przyjeżdża (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Sygnatariusze jednego z takich apeli podkreślają, że wspólna Europa została zbudowana na fundamencie solidarności i że dziś nie można uchylać się od wspólnej odpowiedzialności za Unię Europejską, odwracając wzrok od ludzkiego nieszczęścia i sytuacji krajów najbardziej dotkniętych narastającą falą imigracji. Jakie znaczenie mają takie apele i czy mogą zmienić antyimigranckie nastawienie większości europejskich społeczeństw?

– Taki apel na pewno nie zmieni nastawienia społeczeństw, zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które po prostu nigdy wcześniej nie były skonfrontowane z falą uchodźców w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej – powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka.

Ten apel podpisali m.in. byli premierzy Czech, Litwy i Węgier – Petr Pithart, Andrius Kubilus i Gordon Bajnai. Wśród sygnatariuszy jest też znany czeski reżyser Jirzi Mencel i litewski poeta Tomas Venclova.

– Europa w szybszym tempie musi dojść do strategicznego stanowiska jeśli chodzi o imigrantów w ogóle. Najlepszym pomysłem jest kontrolowana imigracja, a więc uszczelnianie granic na rzecz otwierania sprawdzonych i kontrolowanych sposobów zgadzania się na to, by ci, którzy chcą w Europie zamieszkać, zamieszkali w niej – stwierdziła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska.

REKLAMA

W Świecie w Powiększeniu również relacje korespondentów Polskiego Radia: Wojciecha Szymańskiego z Berlina i Tomasza Jędruchowa z pogranicza chorwacko-serbsko-węgierskiego o bieżącej sytuacji uchodźców.

Audycję prowadził Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/dds

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej