Wstrzymano dekret imigracyjny prezydenta USA
Dekret imigracyjny Donalda Trumpa nadal nie obowiązuje. Sąd apelacyjny odrzucił wniosek amerykańskiego rządu o natychmiastowe anulowanie decyzji sędziego federalnego z Seatle, który wstrzymał wykonanie rozporządzenia. O sporze mówił w audycji Świat w Powiększeniu Tomasz Zalewski, były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie.
2017-02-06, 20:09
Posłuchaj
Sędzia federalny James Robart wydał w piątek orzeczenie o czasowym zawieszeniu dekretu Donalda Trumpa, wstrzymującego na 120 dni program przyjmowania uchodźców oraz na 90 dni wszelką imigrację z Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu. Rząd Stanów Zjednoczonych podporządkował się tej decyzji. 60 tysięcy wiz odebranych obcokrajowcom zostało przywróconych, a służby graniczne dostały polecenie stosowania wcześniej obowiązujących procedur. Jednocześnie Departament Sprawiedliwości złożył apelację oraz wniosek o natychmiastowe zawieszenie decyzji sędziego Robarta argumentując, że dekret prezydenta Trumpa jest zgodny z konstytucją i że został wydany ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Sąd apelacyjny w San Francisco odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości o natychmiastowe przywrócenie dekretu i poprosił obie strony o przedstawienie na piśmie pełnej argumentacji prawnej. Na złożenie tych dokumentów dał czas do poniedziałku, co oznacza, że przynajmniej do tego czasu dekret Donalda Trumpa nie będzie obowiązywał.
W ocenie Zalewskiego, sprawa trafi prawdopodobnie do Sądu Najwyższego, „bo obie strony będą się szachować i odwoływać do wyższych instancji. – Świadczy to o ogromnych wpływach władzy sądowniczej w USA – ocenił.
Gość mówił również o samym znaczeniu dekretu prezydenta Trumpa. Jego zdaniem, został ogłoszony głównie dlatego, że był jedną z obietnic wyborczych. – Jego wyborcom to się podoba. Część z nich to ludzie, którzy nie lubią kolorowych krajów, ma to podtekst lekko rasistowski – wskazywał. Podkreślił również, że trudno powiedzieć, dlaczego akurat te 7 krajów zostało wyróżnionych. Wyjaśniał, że obywatele żadnego z nich nie byli wśród grup zamachowców, którzy zorganizowali atak 11 września 2001 roku, ani później.
W Świecie w Powiększeniu mowa była również o powstającym na Litwie wielonarodowym batalionie NATO. Gościem był minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Adrian Bąk.
Polskie Radio 24/ip
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 06.02.2017
Godzina emisji: 19:33
REKLAMA