World Press Photo 2016: zwyciężyło zdjęcie z tureckim zamachowcem

2017-02-13, 20:15

World Press Photo 2016: zwyciężyło zdjęcie z tureckim zamachowcem
Turecki fotoreporter agencji Associated Press Burhan Ozbilici (na zdjęciu) wygrał 60. edycję World Press Photo. . Foto: PAP/EPA/JEROEN JUMELET

Zdęcie przedstawiające zabójcę ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa zdobyło nagrodę dla najlepszej fotografii 2016 r. w prestiżowym konkursie World Press Photo. Autorem zdjęcia jest turecki fotograf agencji Associated Press Burhan Ozbilici. O konkursie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Jakub Szymczuk, laureat Grand Press Photo i Nagrody Kapuścińskiego.

Posłuchaj

13.02.2017 Podsumowanie World Press Photo 2016. Gość: Jakub Szymczuk, Laureat Grand Press Photo i Nagrody Kapuścińskiego.
+
Dodaj do playlisty

Na zwycięskiej fotografii widać ubranego w garnitur zabójcę, który w prawej dłoni trzyma pistolet, a lewą ma uniesioną, z palcem wskazującym w górze. Altintas ma szeroko otwarte usta i wykrzykuje coś ze złością. Za nim na podłodze leży zastrzelony dyplomata. Zdjęcie to zwyciężyło także w kategorii serii "zdjęć z gorących wydarzeń". Serię zatytułowano "Zabójstwo w Turcji" i zawierała ona fotografie przedstawiające chwile tuż przed i tuż po zamordowaniu rosyjskiego dyplomaty.


Zwycięskie zdjęcie w World Press Photo / Źródło: Burhan Ozbilici/World Press Photo Zwycięskie zdjęcie w World Press Photo / Źródło: Burhan Ozbilici/World Press Photo

Nagrodzone w poniedziałek fotografie koncentrowały się na tematach, które w ubiegłym roku dominowały w mediach, w tym na konfliktach w Syrii i Iraku, kryzysie migracyjnym, śmierci przywódcy Kuby Fidela Castro czy igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wśród zdjęć natury są takie, które przedstawiają niszczący wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, w tym fotografia pływającego żółwia, który zaplątał się w zieloną sieć rybacką.

Jakub Szymczuk podkreślił, że to zdjęcie musiało dostać nagrodę. – Zupełnie nie zgadzam się z opiniami, żeby nie pokazywać przemocy, tej najgorszej, najbardziej wpływającej na naszą codzienność na świecie – mówił. Dodał, że World Press Photo jest konkursem dla fotoreporterów, w którym wyróżnia się za warsztat, zaangażowanie w pracę i aktualność tematu. – Ci, którzy wykazują największe poświecenie, zasługują z punktu widzenia branży na najwyższą nagrodę – zaznaczył.

Contemporary Issues - pierwsza nagroda, zdjęcie pojedyncze
  "Taking A Stand In Baton Rouge", fot. Jonathan Bachman / Thomson Reuters Contemporary Issues - pierwsza nagroda, zdjęcie pojedyncze "Taking A Stand In Baton Rouge", fot. Jonathan Bachman / Thomson Reuters

Jego zdaniem, nie ma jednego przepisu na dobre zdjęcie, ponieważ jest wiele metod fotografowania, kategorii, a w każdej co innego jest głównym składnikiem. – Zdjęcie ma poruszać, wywołać dyskusję, nieść jakąś informację. To idea fotografii prasowej, żeby zmieniała świat – wyjaśniał.

Szymczuk wskazywał, że fotoreporterzy zawsze muszą być bliżej danych zjawisk, wydarzeń niż dziennikarze. – Jest problem mierzenia się z cudza prywatnością, gdy podejmujemy decyzję, że chcemy zrobić krok dalej. Ale każdy reportaż należy oceniać indywidualnie, zachowanie w zależności od sytuacji – podsumował.

Do tegorocznej edycji konkursu World Press Photo ponad 5 tys. fotoreporterów ze 125 krajów zgłosiło ok. 80 tys. fotografii. Jury przyznało nagrody 45 fotoreporterom z 25 krajów.

W audycji Świat w Powiększeniu także o pokłosiu dekretu migracyjnego Donalda Trumpa. Gościem był Marek Kubicki, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/PAP/ip

Świat w Powiększeniu - wszystkie audycje.

______________________

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 19:33

Polecane

Wróć do strony głównej