Ateny porozumiały się z wierzycielami. Koniec impasu?

2017-02-20, 20:21

Ateny porozumiały się z wierzycielami. Koniec impasu?
Minister finansów Grecji Euklidis Tsakalotos i komisarz europejski Pierre Moscovici podczas spotkania w Brukseli. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Grecja zgodziła się na kolejne reformy. Do porozumienia między greckim rządem a wierzycielami doszło na spotkaniu ministrów finansów eurolandu w Brukseli. Tym samym przełamany został trwający od kilku miesięcy impas. O sytuacji Grecji mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Piotr Bodył-Szymala, ekonomista i radca prawny.

Posłuchaj

20.02.2017 Ateny zgodziły się na kolejne reformy. Gość: dr Piotr Bodył-Szymala, ekonomista i radca prawny. 
+
Dodaj do playlisty

Minister finansów Euklidis Tsakalotos zgodził się na reformy, które zostaną wprowadzone po 2018 roku, czyli po zakończeniu ostatniego programu kredytowego. Mają one dotyczyć między innymi kolejnych zmian w sektorze emerytalnym i podatkowym, a ich szczegóły uzgodnione zostaną podczas rozmów w Atenach, dokąd w przyszłym tygodniu powrócą wierzyciele.

Zakończenie oceny greckich reform pozwoli na odblokowanie kolejnej transzy pożyczki z pakietu o wartości do 86 miliardów euro. Chociaż Grecja dopiero w lipcu musi spłacić  następne zobowiązania finansowe wobec wierzycieli, strony dążą do jak najszybszego zakończenia sprawy ze względu na zbliżające się wybory w Holandii i Francji. Dotychczasowy brak porozumienia wpływał niekorzystnie na grecką gospodarkę i powodował, że coraz częściej mówiono o możliwym powrocie grecji do waluty narodowej - do drachmy. 

Zdaniem gościa, "osiągnięto porozumienia w sprawie porozumienia", ale efektywność pokażą najbliższe lata. Dodał, że przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, jaki jest poziom wytrzymałości wyborców, żeby wdrażać kolejne reformy. – Zwłaszcza, jeżeli dotyczą abstrakcyjnych kategorii jak pierwotna nadwyżka budżetowa – tłumaczył.

Bodył-Szymala wskazywał, że w ciągu ostatnich lat dochody najmniej zamożnych Greków spadły o 42 proc., bezrobocie osiągnęło poziom 20 proc., a wśród młodych 50 proc. – Pisanie planu oszczędnościowego do 2060 roku oznaczałoby, że urosłoby, zestarzałoby się całe pokolenie, które żyłoby w permanentnym kryzysie – wyjaśniał.

Gość przypomniał także, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił, iż bez redukcji długu greckiego, żaden program nie doprowadzi w rozsądnym czasie do satysfakcjonującego skutku. Drugim scenariuszem jest wyjście ze strefy euro. – To oznaczałoby, że rolę Europejskiego Banku Centralnego przejąłby bank centralny w Atenach. Zwrócony byłby wkład Grecji do EBC i pojawiłaby się drachma. To byłyby ogromne wstrząsy dotyczące Greków, ale jednorazowe – podkreślił.

W Świecie w Powiększeniu była mowa również o sytuacji Ukrainy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.   

Polskie Radio 24/ip

Świat w Powiększeniu - codzienna audycja o tematyce międzynarodowej.

_________________

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 19:33


Polecane

Wróć do strony głównej