Świat w Powiększeniu: w Iraku trwa katastrofa humanitarna

Bojownicy dżihadystycznej organizacji Daesh (tzw. Państwa Islamskiego) w Mosulu zostali całkowicie okrążeni przez armię iracką wspieraną przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA. Jak informował we wtorek rzecznik koalicji płk John Dorrian bojownicy są „na skraju upadku”. W rękach tak zwanego Państwa Islamskiego pozostaje już tylko 12 kilometrów kwadratowych powierzchni Mosulu. O sytuacji w Iraku mówiła w audycji Świat w Powiększeniu dr Magdalena El Ghamari z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku.

2017-05-16, 20:36

Świat w Powiększeniu: w Iraku trwa katastrofa humanitarna
W rękach tak zwanego Państwa Islamskiego pozostaje już tylko 12 kilometrów kwadratowych powierzchni Mosulu.Foto: flickr/lachicaphoto

Posłuchaj

16.05.2017 dr Magdalena El Ghamari: „Nadal nic nie wiemy o kulturze i mentalności świata arabskiego”.
+
Dodaj do playlisty

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja antyislamistyczna zapewnia irackim siłom rządowym wsparcie z lądu i powietrza podczas rozpoczętej w październiku 2016 roku ofensywy na Mosul. To miasto jest największym ośrodkiem na północy Iraku, został opanowany przez fundamentalistycznych sunnickich bojowników w połowie 2014 roku. W styczniu br. armia iracka wyzwoliła wschodnią część miasta, a od lutego trwa ofensywa na część zachodnią. Iraccy wojskowi zapowiadają odbicie Mosulu w ciągu kilku dni, przed początkiem ramadanu (27 maja).

Jak podkreślała Magdalena El Ghamari, mimo bliskiego zdobycia Mosulu, nienawiść i strach pozostały. - Mosul miał zostać zdobyty jeszcze przed zakończeniem prezydentury Baracka Obamy. Mamy końcówkę maja, ramadan zbliża się wielkimi krokami, co znowu wprowadzi do walk aspekt religijny. Znowu zacznie się kotłować między szyitami i sunnitami – powiedziała ekspertka.

Według El Ghamari trwa katastrofa humanitarna i nie widać możliwości na poprawę sytuacji. - W regionie był reżim Saddama Husaina, była arabska rewolucja, było Daesh, była Al-Kaida, byli Amerykanie, ale dalej ludzie nie mogą sobie zapewnić bytu. Nie ma też optymistycznej wizji rozwiązania konfliktu, ponieważ były tam operacje reagowania kryzysowego, militarne, szkoleniowe. To pokazuje, że nadal nic nie wiemy o kulturze i mentalności świata arabskiego. Nie umiemy tych ludzi przekonać do pewnych racji. Problem jest w polityce, ale też w sprzecznych interesach różnych mocarstw – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji. W programie była mowa również o zbliżających się wyborach prezydenckich w Iranie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 19:33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej