Brazylia: Prezydent oskarżony o korupcję

Brazylijska prokuratura skierowała do Izby Deputowanych, niższej izby parlamentu, oskarżenie o korupcję przeciwko prezydentowi Michelowi Temerowi. W Świecie w Powiększeniu komentarz Agaty Błoch z fundacji „Terra Brasilis”.

2017-06-30, 22:20

Brazylia: Prezydent oskarżony o korupcję
Prezydent Brazylii Michel Temer. Foto: PAP/EPA/Joédson Alves

Posłuchaj

30.06.17 Brazylia: Prezydent oskarżony o korupcję
+
Dodaj do playlisty

76-letni polityk centroprawicowej Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB) jako pierwszy w dziejach Brazylii urzędujący prezydent został formalnie oskarżony o przyjmowanie łapówek. Miał przyjąć od koncernu JBS, światowego giganta na rynku koncernów mięsnych, łapówki na łączną kwotę pół miliona reali, czyli ok. 130 tys. euro.

– Temer miał przyjmować łapówki m.in. za „pomoc” np. na giełdzie. Co interesujące, to przedsiębiorstwo w ubiegłym roku zasłynęło tym, że do brazylijskich sklepów, a także poza granice kraju, wysyłało zatrute mięso – mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Błoch, podkreślając przy tym, że Temer może być zamieszany w jeszcze inne afery.

– To m.in. jedna z największych spraw korupcyjnych w Brazylii, związana z Petrobrasem. Organy ścigania uważają, że przyjmował łapówki jeszcze zanim został prezydentem – wskazywała gość Świata w Powiększeniu.

Zgodnie z brazylijską konstytucją, dochodzenie wobec urzędującego prezydenta może być jednak wdrożone jedynie w przypadku, jeśli zarzucane mu czyny przestępcze popełnił w trakcie sprawowania swego urzędu. Według prokuratora generalnego Brazylii Rodrigo Janota, afera dot. koncernu JBS spełnia to kryterium.

REKLAMA

Jeśli co najmniej dwie trzecie, spośród 513 deputowanych, uzna oskarżenia, sprawa prezydenta Temera powróci do prokuratury, a w obowiązkach prezydenta na 180 dni, które może trwać proces, prezydent zostałby zastąpiony przez przewodniczącego Izby Deputowanych.

W przypadku gdyby Temer został uznany za winnego, obie izby paramentu zostałyby zwołane w celu dokonania wyboru polityka, który pełniłby obowiązki szefa państwa do 1 stycznia 2019 roku, kiedy to upływa kadencja obecnego prezydenta. Prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń nie jest jednak duże, ponieważ partia Temera ma większość w Izbie Deputowanych, dzięki której zdoła zablokować inicjatywę prawną wymierzoną przeciwko szefowi państwa.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Skajewska

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.06.17

Godzina emisji: 19.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej