Jaka przyszłość czeka iracki Kurdystan?
Masud Barzani, prezydent autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, zapowiedział wybory prezydenckie i parlamentarne. Po raz kolejny przypomniał także o referendum niepodległościowym, które ma odbyć się we wrześniu mimo sprzeciwu władz w Bagdadzie. Co dalej z przyszłością Kurdystanu po zwycięstwie nad tzw. Państwem Islamskim w Iraku?
2017-07-23, 21:16
Posłuchaj
Kurdystan jest autonomiczną jednostką administracyjną, będącą federalnym podmiotem Iraku. Kurdowie są najliczniejszym narodem, który nie posiada swojego państwa i nigdy go też nie posiadał. Ze względu na wydarzenia z ostatnich lat, które miały miejsce na Bliskim Wschodzie, ich marzenia o jego stworzeniu stały się bardzo realne.
– Mając na uwadze to, co dzieje się w Iraku, pomysł rozpisania referendum niepodległościowego nieprzypadkowo pojawił się właśnie w tzw. irackim Kurdystanie. Jednak istnieje możliwość, że po zakończeniu wojny z Państwem Islamskim pojawi się nowy konflikt. W nim siły niemal wszystkich państw tamtejszego regionu, czyli Iraku, Syrii, a także Turcji będą wymierzone właśnie w Kurdów. Powodem jest to, że stworzenie przez nich niepodległego państwa jest mocno nie na rękę każdemu z tych krajów – powiedział Jakub Mielnik, szef działu zagranicznego tygodnika „Wprost”.
Ponadto w audycji rozmowa z Radosławem Pyfflem, ekspertem ds. Chin i polskim przedstawicielem w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, na temat chińskiego snu o zbudowaniu piłkarskiej potęgi.
„Świat w powiększeniu” prowadził Adrian Bąk.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
______________________
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 23.07.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 19.31
REKLAMA