70 lat niepodległości Indii i Pakistanu

Premier Indii Narendra Modi zapowiedział we wtorek stworzenie "nowych Indii", wolnych od korupcji, terroryzmu oraz dyskryminującego systemu kastowego. Do deklaracji doszło podczas przemowy w 70. rocznicę uzyskania niepodległości. O podziale Indii Brytyjskich mówił w audycji Świat w Powiększeniu Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.

2017-08-15, 20:42

70 lat niepodległości Indii i Pakistanu
Parada z okazji obchodów 70. rocznicy odzyskania niepodległości przez Indie. Foto: PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Posłuchaj

15.08.2017 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej o podziale Indii Brytyjskich.
+
Dodaj do playlisty

Podczas przemowy premier oraz lider Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) wezwał również obywateli, aby wykazali taką samą determinację oraz pasję, gdy walczyli o wolność przeciwko Brytyjczykom 70 lat temu. 15 sierpnia 1947, po latach brytyjskich rządów kolonialnych, powstały niepodległe Indie, a dzień wcześniej Pakistan.

Jak mówił Krzysztof Renik, powstaniu niepodległych Indii towarzyszyła euforia i radość. – Dla Hindusów fakt odzyskania niepodległości, zrzucenia jarzma kolonialnego był ważny i istotny. Szybko okazało się, że niepodległość nie jest tak łatwo udźwignąć – wskazywał. Gość zaznaczył, że niepokój związany z podziałem Indii Brytyjskich na dwa państwa odczuwał m.in. Mahatma Gandhi. – Nie trzeba było długo czekać, żeby okazało się, że ten podział doprowadził do wielkiej tragedii wszystkich mieszkańców – wyjaśnił.

Ideą, jaka towarzyszyła podziałowi, było oddzielenie muzułmanów od Hindusów. Szybko okazało się jednak, że przecięcie granicą dwóch ważnych stanów: Pendjabu i Bengalu doprowadziło do masowych przesiedleń. 15 mln ludzi musiało uciekać z domów. – To było detonatorem nienawiści, która rodziła się wiekami między muzułmanami i hinduistami. To był tragiczny okres w dziejach Indii. Gandhi rozpoczął wtedy strajk głodowy, ludzie tego posłuchali, to uspokoiło sytuację, ale wrogość pozostała – tłumaczył Renik.

Gość wskazywał, że podział Indii Brytyjskich był konceptem inteligentów, którzy sądzili, że dokonując rozdzielenia zapewnią spokój na terenach dawnych Indii. – Z drugiej strony część analityków sądzi, że chodziło o zaspokojenie ambicji politycznych,. Zdawali sobie sprawę, że w wypadku nie podzielenia na dwa państwa, to siłą rzeczy elity muzułmańskie byłyby w cieniu elit hinduistycznych – zaznaczył. Dodał, że dzięki powstaniu Pakistanu, a później Bangladeszu można było liczyć na to, że elity muzułmańskie będą miały pole do działalności politycznej. Okazało się jednak, że nie do końca dają sobie radę z zarządzaniem państwem.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/ip

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 19:31

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej