"Protesty w Iranie to znakomita wiadomość dla Arabii Saudyjskiej"

Protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych trwają w Iranie od 28 grudnia; z czasem demonstracje nabrały charakteru antyrządowego. Według najnowszych danych w demonstracjach zginęło co najmniej 21 osób. Od soboty do poniedziałku irańska policja aresztowała ok. 450 uczestników demonstracji. 90 proc. z nich stanowiły osoby w wieku poniżej 25 lat. O protestach w Iranie mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa i Bliskiego Wschodu.

2018-01-02, 20:00

"Protesty w Iranie to znakomita wiadomość dla Arabii Saudyjskiej"
Trwają protesty w Iranie spowodowane przez rządowe zapowiedzi podniesienia cen żywności oraz paliwa.Foto: AP/EAST NEWS

Posłuchaj

02.01.2018 Wojciech Szewko: „Te zgromadzenia są nieprzewidywalne, brakuje spójnego przekazu i lidera”.
+
Dodaj do playlisty

Prezydent USA Donald Trump nazwał we wtorek władze Iranu "brutalnymi i skorumpowanymi". We wtorek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei po raz pierwszy wypowiedział się na temat fali antyrządowych protestów, oskarżając "wrogów Iranu" o ich wywoływanie.

Według Wojciecha Szewki wiele wskazuje na to, że jest to bunt spontaniczny, który nie jest wspierany z zagranicy. – Świadczą o tym niespójne hasła, brak organizacji ludzi, którzy się skrzykiwali przez sieci społecznościowej, które zostały już zablokowane. Świadczy o tym też nierówne tempo protestów, które są dość nieliczne, ale agresywne. Hasła dotyczyły początkowo kwestii społecznych i socjalnych, teraz zaczęły się przeradzać w polityczne. W zależności od części kraju wznoszone są hasła na rzecz szacha Pahlawiego lub Saddama Husajna. Niepokoje są w irańskim Kurdystanie, demonstracje starali się przejąć też marksistowscy Mudżahedini Ludowi – mówił ekspert.

Wielu uczestników protestów kwestionuje słuszność irańskiej polityki zagranicznej na Bliskim Wschodzie w związku z interwencjami w Syrii i Iraku, podjętymi w ramach walki o wpływy z Arabią Saudyjską. Irańczyków rozgniewało też finansowe wsparcie dla Palestyńczyków i libańskiego Hezbollahu; woleliby, aby ich rząd zamiast tego skupiał się na problemach gospodarczych.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ciągle powinniśmy mówić o zamieszkach, a nie protestach. – Te zgromadzenia są nieprzewidywalne, brakuje spójnego przekazu i lidera. Sytuacja jest dynamiczna, jeśli protesty będą się nasilać, będzie więcej ofiar, a służby bezpieczeństwa zaczną przechodzić na stronę demonstrantów, to politycy też mogą się zacząć opowiadać za protestem. Opozycja irańska na razie jest zaskoczona, dopiero później będziemy oglądać próby organizacji protestujących lub emigrantów. Nie wiemy jak wygląda poparcie dla rewolucji islamskiej w Iranie. Protesty to znakomita wiadomość dla Arabii Saudyjskiej – powiedział Szewko.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________

REKLAMA

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 02.01.2018

Godzina emisji: 19:47


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej