Po szczycie przywódców Korei Płn. i Płd. „To początek procesu dyplomatycznego”

– Kim Dzong Un jest silny i pewny siebie. Dlatego zdecydował się na spotkanie – ocenił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odniósł się w ten sposób do piątkowego szczytu przywódców Korei Północnej - Kim Dzong Una - i Południowej - Mun Dze Ina – którzy zgodzili się, że ich celem jest pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i postanowili dążyć do zawarcia formalnego układu pokojowego. Czy te zapewnienia zostaną zrealizowane?

2018-04-28, 18:45

Po szczycie przywódców Korei Płn. i Płd. „To początek procesu dyplomatycznego”

Posłuchaj

28.04.18 Oskar Pietrewicz: „Szczyt koreańskich przywódców to raczej przejaw siły, a nie słabości Korei Północnej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

We wspólnej deklaracji podpisanej przez Muna i Kima zapowiedziano, że obie Koree będą dążyć do przekształcenia rozejmu w układ pokojowy, który formalnie zakończy wojnę z lat 50. XX wieku. Przywódcy zgodzili się również, że konieczna jest "całkowita denuklearyzacja" Półwyspu Koreańskiego.

– Powodem, dzięki któremu doszło do szczytu, może być również presja, jaką wywierał nie tylko Donald Trump, ale przede wszystkim Chiny. To właśnie one zagroziły zastosowaniem sankcji gospodarczych wymierzonych w północnokoreański reżim. Ogromny wysiłek dyplomatyczny wykonała również Korea Południowa, która zrobiła bardzo wiele, by doszło do tego spotkania – ocenił Oskar Pietrewicz.

Piątkowy szczyt był trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem przywódców obu zwaśnionych państw koreańskich. Po raz pierwszy od zakończenia wojny z lat 1950-1953 północnokoreański przywódca postawił stopę na południowokoreańskiej ziemi.

– Patrząc na szczegółowe zapisy porozumienia, widać, że przywódcom obu Korei zależy na utrzymaniu dobrej atmosfery, która wytworzyła się po zakończeniu ich spotkania. Samo hasło tego wydarzenia, mówiące o pokoju i nowym początku, wskazuje na to, że mamy do czynienia z rozpoczęciem, a nie zakończeniem procesu dyplomatycznego, który ma na celu poprawienie stosunków pomiędzy tymi państwami – dodał gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Ponadto Oskar Pietrewicz przedstawił, a także omówił relacje i zależności pomiędzy Rosją, Chinami oraz Koreą Południową.

Magazyn „Świat w Powiększeniu” prowadził Krzysztof Renik.

PAP/Polskie Radio 24/db

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 19:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej