Polsko-syryjskie relacje dyplomatyczne
Wojska prezydenta Syrii Baszara al-Asada przygotowują się do zbrojnej ofensywy na prowincję Idlib, ostatnią dużą enklawę rebeliantów w Syrii - podał w Reuters, powołując się na źródło zbliżone do władz w Damaszku. Tymczasem polska dyplomacja deklaruje, że myśli o powrocie z ambasadą do Damaszku. O sytuacji w regionie mówił Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazeta Prawna.
2018-08-30, 21:39
Posłuchaj
Informację o planach polskiej dyplomacji opublikowała syryjska agencja Sana. Do komunikatu dołączone zostało zdjęcie wiceministra Andrzeja Papierza i szefa agencji wywiadu ppłk. Piotra Krawczyka, którzy wybrali się do Syrii w celu utworzenia placówki. W Damaszku nasz kraj miałby reprezentować dyplomata na szczeblu chargé d’affaires.
- Ten ruch ma swoje uzasadnienie. W Syrii zachodzą procesy, które z punktu widzenia Polski są bardzo istotne. Ważnym graczem w tym regionie jest Rosja. Z Syrią graniczy też Turcja. Pomiędzy tymi dwoma krajami istnieje dialog i współpraca. Cała ta sytuacja przekłada się również na politykę Izraela. Także Niemcy są zainteresowani tym co się będzie tam działo. Po prostu warto być w tym regionie. Im więcej profesjonalnych dyplomatów z Polski w Syrii, tym lepiej. Niebawem zacznie się odbudowa Syrii i pompowanie miliardów euro, aby ten kraj postawić na nogi - komentował Zbigniew Parafianowicz.
Tymczasem do ofensywy na Idlib, ostatnią dużą enklawę rebeliantów w Syrii, przygotowują się wojska syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Eksperci oceniają, że liczba antyrządowych bojowników w tym rejonie kraju może sięgać nawet 100–150 tys.
Więcej w całości audycji.
Świat w powiększeniu prowadził Michał Żakowski.
PJ/Reuters/Sana
___________________
Data emisji: 30.08.18
Godzina emisji: 19:47