Angela Merkel chce armii europejskiej. Jakie to ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przekonywała, że potrzebne jest stworzenie europejskiej armii. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentowała dr Malina Kaszuba, ekspert do spraw bezpieczeństwa.

2018-11-14, 20:22

Angela Merkel chce armii europejskiej. Jakie to ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa?

Posłuchaj

14.11.18 dr Malina Kaszuba o pomyśle utworzenia armii europejskiej
+
Dodaj do playlisty

Kanclerz Niemiec przekonywała m.in. do pomysłu stworzenia "prawdziwej europejskiej armii". - Musimy stworzyć oddziały europejskie. (...). Powinniśmy pracować, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejską armię – zaznaczyła. Te słowa wywołały wiele emocji na sali plenarnej. Po nich rozległy się oklaski oraz buczenie.

Jak dodała polityk, wspólna europejska armia mogłaby pokazać światu, że wśród państw europejskich nie będzie wojny. Podkreśliła, że taka armia nie byłaby przeciwko NATO i że "nikt nie chce kwestionować klasycznych sojuszy". Zaznaczyła, że powinny istnieć wspólne szkolenia wojskowe.

Koncepcja zaprezentowana przez kanclerz Niemiec nie jest nowa. Wcześniej o utworzeniu europejskiej armii mówił prezydent Francji Emmanuel Macron.

- To nie jest nowa koncepcja. Na przestrzeni lat w Europie pomysły dotyczące współpracy w sferze obronnej pojawiały się już przynajmniej kilkukrotnie. Świat się zmienia. Aneksja Krymu trochę zburzyła wyobrażenie Europejczyków na temat ich bezpieczeństwa i zapewne w tym kontekście można traktować pomysł utworzenia armii europejskiej – powiedziała w Polskim Radiu 24 Malina Kaszuba.

REKLAMA

- W moim przekonaniu kluczowa jest współpraca z Sojuszem Północnoatlantyckim. Sam pomysł tworzenia armii europejskiej przez Stany Zjednoczone był odbierany różnie. Bo on jednoznacznie świadczył, że Europa stara się o strategiczną samodzielność. Rodziło się zatem pytanie: co ze współpracą transatlantycką, która przez lata stanowiła gwarancję bezpieczeństwa? W moim przekonaniu NATO nadal daje gwarancję bezpieczeństwa dla Europy. I myślę, że zdecydowanie bardziej wartościowe dla bezpieczeństwa kontynentu europejskiego czy obszaru transatlantyckiego byłoby skoncentrowanie uwagi Europy, każdego z państw europejskich, na zdolnościach obronnych, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat większość państw europejskich obniżała wydatki obronne – dodała Malina Kaszuba.

Więcej w całej audycji.

Audycję "Świat w powiększeniu" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/bartos/PAP

REKLAMA

----------------------------

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 19.47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej