USA i Chiny wznowiły dialog. Czy jest szansa na porozumienie?

"Chiny chcą porozumienia". Tak powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Ma to związek ze wznowionymi negocjacjami w sprawie handlu między Amerykanami i Chińczykami oraz oficjalną odpowiedzią Pekinu na żądania reform polityki handlowej ze strony Waszyngtonu. Czy po groźbach czas wreszcie na dyplomację?

2018-11-16, 21:29

USA i Chiny wznowiły dialog. Czy jest szansa na porozumienie?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

16.11.18 Artur Wróblewski: „Amerykanie chcą, by Chińczycy skończyli z kradzieżą własności intelektualnej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Administracja amerykańska w lipcu wprowadziła dodatkowe taryfy celne na chińskie towary, których wartość eksportu do USA wynosi ok. 250 mld dolarów. Chiny odpowiedziały w podobny sposób. Artur Wróblewski wskazał, że sytuacja, związana ze wznowieniem rozmów pomiędzy obydwiema stronami jest bardzo delikatna.

– To, co proponują Amerykanie stronie chińskiej oznacza dla nich mocną zmianę w kwestii handlu z USA, a także generalnego podejścia do handlowania ze światem. Stany Zjednoczone zapowiadają, że nie zlikwidują narzuconych na Chiny ceł. Poza tym chcą, by druga strona zaakceptowała kilka kwestii, które są warunkiem sine qua non dla przywrócenia i normalizacji stosunków. Ich przyjęcie oznaczałoby bardzo ważne zmiany w chińskim podejściu do handlowania – powiedział Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

Jednym ze wspomnianych punktów jest zakończenie dotowania przemysłu, który w Chinach jest w większości w rękach państwowych. W Stanach Zjednoczonych rządzi kapitalizm, a firmy i przedsiębiorstwa są w zdecydowanej części w posiadaniu prywatnych właścicieli. – Rząd chiński pomaga swoim państwowym koncernom i przez to mogą być one bardziej konkurencyjne. Bez wątpienia jest to dla Chińczyków trudny wymóg, który zmieniłby całkowicie filozofię chińskiej gospodarki – zauważył Artur Wróblewski.

Druga kwestia dotyczy manipulowania przez Chińczyków własną walutą. Już w 2015 roku Donald Trump nazywał ich „walutowymi manipulatorami”. Powodem było to, że w sztuczny sposób deprecjonowali wartość juana, by obniżyć koszty własnych towarów. Jeżeli chcą porozumienia z USA, to muszą zakończyć ten proceder.

REKLAMA

Na jakie inne zasady muszą przystać Chiny, by porozumieć się z USA? Artur Wróblewski przedstawił je w pozostałej części audycji. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.   

"Świat w Powiększeniu" prowadziła Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/db

----------------------------

REKLAMA

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 19.47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej