Pięć lat od Euromajdanu. Co przyniosła rewolucja?
Euromajdan rozpoczął się na Ukrainie w 2013 roku. W kraju odbyły się wówczas największe manifestacje i protesty od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił Sławomir Matuszak, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
2018-11-22, 21:18
Posłuchaj
Mija właśnie 5 rocznica Euromajdanu. Rewolucja trwała ponad 3 miesiące. Protesty rozpoczęły się 21 listopada, kiedy demonstrowano przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Z czasem protesty przybierały na sile. 30 listopada demonstracja została brutalnie przerwana przez jednostki specjalne policji. A w lutym 2014 roku doszło do brutalnych walk na ulicach. Nie brakowało zabitych i rannych.
- Rewolucja godności była przez długi czas nazywana Euromajdanem. Przyniosła największy przełom w historii niepodległej Ukrainy. Natomiast jej ocena jest o tyle trudna, że w zasadzie bezpośrednio po zwycięstwie tego ruchu, po ucieczce prezydenta Janukowycza do Rosji, rozpoczęła się agresja rosyjska. Tak naprawdę trudno rozpatrywać Euromajdan oddzielnie od konfliktu zbrojnego z Rosją – powiedział Sławomir Matuszak.
- Mobilizacja społeczna od tamtego czasu zmniejszyła się, co należy uznać za proces naturalny. Jej poziom był ogromnie wysoki w czasie Majdanu i w trakcie pierwszych miesięcy wojny. Natomiast od początku 2015 roku, kiedy podpisano mińskie porozumienia, nastąpiło pewne "zmęczenie" ludności, więc ta aktywność znacznie się zmniejszyła. Ale sama gotowość do zaangażowania się w sytuacji kryzysowej niewątpliwie została. To jest ogromny postęp mentalności ukraińskiego społeczeństwa, jeżeli porównać tę sytuację do okresu sprzed 2013 roku – podkreślił Gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/bartos
------------------------
Data emisji: 22.11.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 19.47
REKLAMA