more_horiz

Świat w Powiększeniu: kolejny odcinek szpiegowskiej sagi chińskiego koncernu Huawei

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 22:00
Afera związana z firmą Huawei i zarzutami szpiegostwa dla dwóch jej pracowników w Polsce, to kolejny odcinek szpiegowskiej sagi chińskiego koncernu. Co jakiś czas, w innym kraju, na innym kontynencie wybucha konflikt między władzami a Huawei z pretensjami na rzecz rządu Chin. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji Świat w Powiększeniu była Alicja Bachulska, analityk ds. polityki Chin.
Audio
  • 11.01.19 Świat w Powiększeniu: Kolejny odcinek szpiegowskiej sagi firmy Huawei
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- Musimy zrozumieć szerszy kontekst, w którym to wszystko się rozgrywa. Z jednej strony mamy aspekt ryzyka bezpieczeństwa narodowego, który jest związany z technologią sieci 5G, czyli tzw. "nowego internetu". Mamy tu wiele doniesień i oskarżeń służb orazorganizacji badawczych, które mówią że Chińczycy, przez rozwijanie tej technologi, mogą tworzyć pewne furtki pozwalające im na przechwytywanie tajnych informacji - komentowała Alicja Bachulska.

Gość Polskiego Radia 24 mówiła również o politycznym aspekcie tej sprawy: - Tego typu kalkulacje i rozgrywki Zachodu, mają na celu osłabienie Chin, jako wschodzącej potęgi, która zachowuje się na arenie międzycnarodowej coraz bardziej asertywnie, a wręcz agresywnie. Istnieją pewne podejrzenia, że Huawei nie jest firmą prywatną i założyciele tej firmy mają bliskie powiazania z chińskim rządem.

Więcej w całej audycji.

Świat w Powiększeniu prowadził Bogumił Husejnow. 

PR24

______________________

Data emisji: 11.01.19

Godzina emisji: 19:45

Zobacz także

Zobacz także