X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Irlandię czeka trzęsienie ziemi? Ekspert o wyborach: ludzie chcą alternatyw

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 20:37
- Popularność partii Sinn Féin bierze się jej z odniesienia w programie do problemów, które dotykają Irlandczyków. Jest jeszcze kwestie "zużycia" władzą - kiedy przez 10 lat rządzi to samo środowisko, to ludzie zaczynają się rozglądać za alternatywą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Winkler: problemy, które dotykają Irlandczyków nie są rozwiązywane (Świat w powiększeniu/PR24)
Głosujący wybierają m.in. 159 członków Zgromadzenia Irlandii
Głosujący wybierają m.in. 159 członków Zgromadzenia IrlandiiFoto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

W Irlandii rozpoczęły się wybory parlamentarne. Jak wskazują sondaże, mogą one przynieść poważną zmianę w politycznym układzie sił, a premierowi Leo Varadkarowi grozi utrata władzy. Do głosowania uprawnionych jest ponad 3,3 mln osób - Irlandczyków, ale też Brytyjczyków mieszkających w Irlandii. Głosowanie potrwa do godz. 23 czasu polskiego, a wkrótce po jego zakończeniu podane zostaną pierwsze wyniki sondażowe.

irlandia pap 1200.jpg
Wybory w Irlandii. Ekspert: IRA zachowała nieformalne wpływy w Sinn Fein

Warto zaznaczyć, że w ostatnich sondażach na pierwsze miejsce niespodziewanie wysunęła się lewicowa, aktywnie opowiadająca się za zjednoczeniem Irlandii partia Sinn Féin, na którą zamierza głosować 25 proc. badanych. Do sprawy odniósł się dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Popularność partii Sinn Féin bierze się jej z odniesienia w programie do palących problemów, które dotykają Irlandczyków. Chodzi przede wszystkim o kryzys mieszkaniowy. Młodym ludziom jest obecnie bardzo trudno wynająć czy też wykupić mieszkanie. Jest też kwestia ochrony zdrowia, a z tym ma problem większość państw na świecie. Do tego mamy jeszcze kwestie "zużycia" władzą - kiedy przez 10 lat rządzi to samo środowisko, to ludzie zaczynają się rozglądać za alternatywą. Zwłaszcza, że te problemy, które dotykają Irlandczyków nie są rozwiązywane - tłumaczył dr Winkler.

"Sprawy socjalne przytłaczają obecną władzę w Irlandii"

- To jest trochę paradoks tej sytuacji. Wyniki gospodarcze w Irlandii są bardzo dobre, wręcz fantastyczne. Jeśli chodzi o sprawy socjalne to przytłaczają one obecną władzę. Nie potrafi rozwiązać tego problemu - mówił ekspert. - Warto jeszcze odnieść się do osób, które są liderami ugrupowań. Mary Lou McDonald, która reprezentuje Sinn Féin cieszy się największym zaufaniem wyborców - 41 proc. badanych ją zaaprobowało. Ona może być taką lokomotywą, która pociągnie tę partię - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Bogumił Husejnow
Gość: dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 08.02.20
Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kierunek: Polska. Powrót z Irlandii do nowoczesnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 16:00
„Można w Polsce rozwijać się osobiście i zawodowo, można wychowywać dzieci według własnych wartości. Mój syn ma teraz bliski kontakt z dziadkami i prababcią, ma oparcie w całej rodzinie a nie tylko w rodzicach – podkreśla Zofia Kozłowska – Lis po powrocie z Irlandii.
rozwiń zwiń