Pandemia koronawirusa uderza w rosyjską gospodarkę, KE łagodzi zasady przyznawania pomocy publicznej
- Na wartości traci rosyjska waluta i ropa, zaczyna brakować systematycznych wpływów walutowych do budżetu państwa - mówił o sytuacji w Rosji w związku z pandemią koronawirusa Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie. Natomiast Działania Komisji Europejskiej w związku z pandemią skomentowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
2020-04-01, 21:35
Posłuchaj
Według ostatnich danych, w Rosji zarejestrowano 2777 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jednak rosyjskie służby sanitarno-epidemiologiczne nie prognozują gwałtownego wzrostu liczby zakażonych. Zdaniem szefowej Rospotriebnadzoru Anny Popowej, ograniczenie pracy firm, urzędów, instytucji kulturalnych, sportowych i oświatowych oraz samoizolacja obywateli pozwalają wyhamowywać tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rzecznik prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow poinformował, że na razie Kreml nie rozważa ogłoszenia w Rosji stanu nadzwyczajnego.
Rosja nie jest odosobniona w walce z pandemią koronawirusa. Coraz częściej padają jednak głosy krytyczne pod adresem rządu i administracji Władimira Putina w kontekście sytuacji ekonomicznej Federacji Rosyjskiej. - Na wartości traci rosyjska waluta i ropa, zaczyna brakować systematycznych wpływów walutowych do budżetu państwa. Z prognoz wynika, że 80-90 proc. zamkniętych dziś w Moskwie restauracji, barów i kawiarni nie będzie w stanie podnieść się po kryzysie - tłumaczył Maciej Jastrzębski.
Powiązany Artykuł

Szefowa KE zapowiada wzmocnienie walki z fake newsami dot. koronawirusa
Z powodu pandemii Komisja Europejska złagodziła zasady przydzielania wsparcia finansowego państw dla firm dotkniętych koronawirusem. Kraje członkowskie mogą w pełni wykorzystać elastyczność przewidzianą w ramach pomocy publicznej i wesprzeć przedsiębiorstwa oraz swoje gospodarki. Jako pierwsze o zgodę w tej sprawie poprosiły Dania, Francja, Niemcy, Włochy i Portugalia i szybko ją uzyskały. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że Polska wysłała pierwszą notyfikację do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komisja Europejska chce też m.in. finansować badania nad szczepionką.
REKLAMA
Beata Płomecka zwróciła uwagę, że UE od pewnego czasu jest w permanentnym kryzysie. - Był kryzys gospodarczy, migracyjny i tożsamościowy. Dyskusje ws. funkcjonowania UE toczą się nie od dziś. Jak usprawnić niektóre działania w ogóle, nie tylko w związku z pandemią - powiedziała. Podkreśliła w tym kontekście potrzebę zmian w unijnych traktatach.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Mateusz Drozda
REKLAMA
Data emisji: 01.04.2020
Godzina emisji: 19.35
PR24
REKLAMA